Superliga på mobilen

Mobilselskabet 3 indgår aftale med Superligaen om at levere uddrag af danske superligakampe og -mål til sine kunder på fremtidens avancerede 3G-telefoner.

Fodbold på mobilen bliver et af tilbudene fra mobilselskabet 3, som har indgået en aftale med Superligaen om levering af indhold.

Det annoncerer 3 i en pressemeddelelse i dag.

- Det er en interessant at kunne få lov til at vise Danmarks nationalsport på mobiltelefonen. Vi er sikre på, at fodboldentusiaster vil finde det attraktivt at se mål og klip fra kampene med få minutters forsinkelse, siger Mika Bildsøe Lassen, informationschef i 3.

3 har allerede aftaler med Berlingske Tidende om at levere indhold fra AOK (Alt om København) og en aftale om at vise TV2 Nyhederne på mobiltelefonen

I Sverige har 3 lavet en lignende aftale i januar 2002 om at vise mål, billeder, resultater og uddrag af den svenske ligas kampe, det svenske landsholds hjemmekampe og UEFA Cup-kampe.

I England og Italien ejer 3?s hovedaktionær Hutchison også rettighederne til at vise fodbold på mobilen.

3 annoncerede i august, at selskabet vil kunne tilbyde 30 procent af den danske befolkning 3G-telefoni inden årsskiftet.

I Sverige er 3 noget længere fremme med den nye teknologi, og en enkelt 3G-telefon har sneget sig op på top 10 over de mest solgte mobiltelefoner.

Generelt har 3 dog mere end svært ved at lokke kunderne ombord med nye mobiltjenester i både Sverige og Storbritannien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere