Efter store forsinkelser: Dansk smartphone endelig på vej

Danskudviklet smartphone er lige på trapperne, lover stifter Lars Gravesen. Det er dog langt fra første gang, at han har lovet at være klar med telefonen, uden at der sket noget.

Artikel top billede

Den danske Lumigon-smartphone har været fire år undervejs og findes stadig ikke som andet end en luftig, fem meter stor plastik-mock-up i firmaets lejede lokaler i Københavns sydhavn.

Nu er Lumigons bagmand og stifter, Lars Gravesen, endnu en gang klar til at love en snarlig lancering.

Han fortæller, at telefonen kommer 27. februar. Her vil selskabet være klar til at vise den færdige model frem. 

At den danske smartphone er "lige på trapperne" er dog en melding, der er hørt flere gange før.

Den store lancering fandt sted tilbage i 2010, og siden er projekt blevet udskudt over flere omgange. 

I Lumigons seneste årsregnskab, der blev offentliggjort sidst i december, kan man læse den ikke særligt overraskende konstatering, at "udviklingsarbejdet har taget længere tid end oprindeligt forventet."

Et tilbageblik i de tidligere regnskaber viser, at Lumigon stort set hvert år har været "næsten klar". 

I 07/08-regnskabet, som blev offentliggjort i decmber 2008, hed det: "Markedsføringen ventes igangsat i indeværende regnskabsår."

To år senere lød meldingen i 09/10-regnskabet, at nu var markedsføringen igangsat, mens salget forventes igangsat i første kvartal af 2011.

Men den forventning holdt ikke, og i stedet måtte Lumigon endnu engang udskyde planerne:

"Det er forventningen, at markedsføring af produktet vil finde sted i 2012," står der i ledelsesberetningen i det seneste Lumigon-regnskab.

Fra Freescale til Qualcomm

"Ja, det har været en hård kamp. Vi har skullet slås med kinesiske leverandører, og rode med patentsager og folk der stjæler vores ideer. Men især har vi skullet skifte platform undervejs. Det havde vi ikke lige kalkuleret med," fortæller han på en telefon fra Kina.

Da Lumigon viste sin første prototype frem for medierne ved den store lancerings-fest den 20.10 2010 kl 20:10 var telefonen ifølge de skriftlige specifikationer udstyret med en Freescale processor. 

Den har Lumigon ifølge Lars Gravesen ikke kunnet få til at virke og er derfor undervejs gået over til en anden processor leveret af Qualcomm.

"Det er et kæmpe skifte, der betyder, at en masse software skal skrives om," fortæller Lars Gravesen.

Android ICS

Den smartphone, som Lumigon ifølge Lars Gravesen vil fortælle mere om den 27. februar, har en dobbeltkernet CPU og vil køre den allerseneste version af Android, Icecream Sandwich.

Derudover vil han ikke afsløre detaljer, siger han.

Det fremgår af det seneste regnskab, at udviklingsomkostningerne nu er oppe på 17 millioner kroner, og I har fået tilført ny kapital i flere omgange. Kan du blive ved at få investorerne til at spytte nye millioner i?

"Jamen et regnskab er jo bare et stykke papir med nogle tal, det er jo ikke hele historien. Prøv at se på det positive: Der er et dansk firma, der skaber noget nyt. Men I journalister er kun interesseret i det negative," siger Lars Gravesen.

Han oplyser, at Lumigon blandt andet har medvirket som leverandør til et andet delvist dansk smartphone-projekt, nemlig luksus-telefonen Ulysse Nardin Chairman, som det britiske firma SCI Innovations står bag.

Telefon til 129.000 - dollars

SCI Innovations er drevet af udenlandsdanskeren Morten Nielsen, der blandt andet har en fortid som salgschef i Damgaard Data.

Luksustelefonen, som ifølge brochurene er udviklet i samarbejde med urfirmaet Ulysse Nardin, kan trækkes op som et ur, hvilket giver strøm til batteriet.

I den dyreste udgave med hvidguld og diamanter koster den ifølge Lumigon 129.000 dollars.

Specifikationer på telefonen, der lige som Lumigons telefon blev lanceret i 2010, er dog temmeligt bedagede, og byder blandt andet på en lille 3,2 tommer kapacitiv touch skærm og styresystemet Android i version 2.2, fremgår det af hjemmesiden for produktet.

På siden kan man dog også se, at den diamantbesatte ur-telefon og den mere overkommelige Lumigon smartphone har et helt andet og meget luftigt træk til fælles:

På den tydeligvist ikke opdaterede hjemmeside fortælles det, at Ulysse Nardin Chairman er planlagt at blive sat til salg i løbet af maj 2011.

Læs også:

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering

Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job