Efter store forsinkelser: Dansk smartphone endelig på vej

Danskudviklet smartphone er lige på trapperne, lover stifter Lars Gravesen. Det er dog langt fra første gang, at han har lovet at være klar med telefonen, uden at der sket noget.

Artikel top billede

Den danske Lumigon-smartphone har været fire år undervejs og findes stadig ikke som andet end en luftig, fem meter stor plastik-mock-up i firmaets lejede lokaler i Københavns sydhavn.

Nu er Lumigons bagmand og stifter, Lars Gravesen, endnu en gang klar til at love en snarlig lancering.

Han fortæller, at telefonen kommer 27. februar. Her vil selskabet være klar til at vise den færdige model frem. 

At den danske smartphone er "lige på trapperne" er dog en melding, der er hørt flere gange før.

Den store lancering fandt sted tilbage i 2010, og siden er projekt blevet udskudt over flere omgange. 

I Lumigons seneste årsregnskab, der blev offentliggjort sidst i december, kan man læse den ikke særligt overraskende konstatering, at "udviklingsarbejdet har taget længere tid end oprindeligt forventet."

Et tilbageblik i de tidligere regnskaber viser, at Lumigon stort set hvert år har været "næsten klar". 

I 07/08-regnskabet, som blev offentliggjort i decmber 2008, hed det: "Markedsføringen ventes igangsat i indeværende regnskabsår."

To år senere lød meldingen i 09/10-regnskabet, at nu var markedsføringen igangsat, mens salget forventes igangsat i første kvartal af 2011.

Men den forventning holdt ikke, og i stedet måtte Lumigon endnu engang udskyde planerne:

"Det er forventningen, at markedsføring af produktet vil finde sted i 2012," står der i ledelsesberetningen i det seneste Lumigon-regnskab.

Fra Freescale til Qualcomm

"Ja, det har været en hård kamp. Vi har skullet slås med kinesiske leverandører, og rode med patentsager og folk der stjæler vores ideer. Men især har vi skullet skifte platform undervejs. Det havde vi ikke lige kalkuleret med," fortæller han på en telefon fra Kina.

Da Lumigon viste sin første prototype frem for medierne ved den store lancerings-fest den 20.10 2010 kl 20:10 var telefonen ifølge de skriftlige specifikationer udstyret med en Freescale processor. 

Den har Lumigon ifølge Lars Gravesen ikke kunnet få til at virke og er derfor undervejs gået over til en anden processor leveret af Qualcomm.

"Det er et kæmpe skifte, der betyder, at en masse software skal skrives om," fortæller Lars Gravesen.

Android ICS

Den smartphone, som Lumigon ifølge Lars Gravesen vil fortælle mere om den 27. februar, har en dobbeltkernet CPU og vil køre den allerseneste version af Android, Icecream Sandwich.

Derudover vil han ikke afsløre detaljer, siger han.

Det fremgår af det seneste regnskab, at udviklingsomkostningerne nu er oppe på 17 millioner kroner, og I har fået tilført ny kapital i flere omgange. Kan du blive ved at få investorerne til at spytte nye millioner i?

"Jamen et regnskab er jo bare et stykke papir med nogle tal, det er jo ikke hele historien. Prøv at se på det positive: Der er et dansk firma, der skaber noget nyt. Men I journalister er kun interesseret i det negative," siger Lars Gravesen.

Han oplyser, at Lumigon blandt andet har medvirket som leverandør til et andet delvist dansk smartphone-projekt, nemlig luksus-telefonen Ulysse Nardin Chairman, som det britiske firma SCI Innovations står bag.

Telefon til 129.000 - dollars

SCI Innovations er drevet af udenlandsdanskeren Morten Nielsen, der blandt andet har en fortid som salgschef i Damgaard Data.

Luksustelefonen, som ifølge brochurene er udviklet i samarbejde med urfirmaet Ulysse Nardin, kan trækkes op som et ur, hvilket giver strøm til batteriet.

I den dyreste udgave med hvidguld og diamanter koster den ifølge Lumigon 129.000 dollars.

Specifikationer på telefonen, der lige som Lumigons telefon blev lanceret i 2010, er dog temmeligt bedagede, og byder blandt andet på en lille 3,2 tommer kapacitiv touch skærm og styresystemet Android i version 2.2, fremgår det af hjemmesiden for produktet.

På siden kan man dog også se, at den diamantbesatte ur-telefon og den mere overkommelige Lumigon smartphone har et helt andet og meget luftigt træk til fælles:

På den tydeligvist ikke opdaterede hjemmeside fortælles det, at Ulysse Nardin Chairman er planlagt at blive sat til salg i løbet af maj 2011.

Læs også:

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering

Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job