Dong-billeder skal tiltrække fodboldfans

Gode nyheder til fodboldfans uden fjernsyn. Når 3 går i luften inden årets slutning, kan teleselskabet tilbyde sammendrag og mål fra Superligaen på mobilen til sine kunder - og dong-beskeder med billeder.

Dong-festerne, hvor fodboldfans over hele landet hæver ølglassene, når der bliver scoret i udvalgte top-kampe, kan få nyt liv med den kommende generation af mobiltelefoni, 3G.

Med en 3G-telefon og et abonnement hos mobilselskabet 3 skal de drikkende fodboldfans ikke nøjes med at høre et "dong", når målene fra kampen bliver annonceret, enten på fjernsynet eller på SMS. De kan også selv se målet på mobiltelefonen.

Det er en konsekvens af 3's aftale om at vise klip fra superliga-kampene på mobiltelefonen. Samme aftale har 3 i Italien, England og Sverige.

Svenskerne har haft mulighed for at se videoklip med kampe fra den svenske liga, Allsvenskan, på mobilen siden juni, og selv om teleselskabet ikke vil ud med nogen tal, bedyrer den administrerende direktør, Christian Jørgensen, at det går godt.

- Ja, det er populært - så populært, at vi glæder os til at komme i gang herhjemme, siger han.

- Vi regner med, at det vil tiltrække nogen fodboldendtusiaster. Vi mener, at sport har høj mobil relevans, og vi vil gerne underholde vores kunder. Der er jo mange gange i løbet af en dag, hvor man har 2 minutter, man keder sig i, supplerer 3's indholdschef Rasmus Wolff.

Priser ikke klar endnu

Den mobile fodboldservice giver mulighed for at lave arkiver over de klip, man har hentet, og hente mål og sammendrag fra superligakampe, kampe i den engelske Premier League, Allsvenskan og den italienske Serie A.

I Sverige, hvor tjenesten har kørt siden juni, koster et målklip på omkring 30 sekunder tre svenske kroner, og et kampsammendrag på cirka to minutter koster fem kroner.

3 har endnu ikke bestemt, hvad fodbold på mobilen kommer til at koste i Danmark, selv om det er bestemt, at tjenesterne bliver faktureret per enhed.

- Vi har ingen interesse i at prissætte det så højt, at ingen vil bruge det, lyder Rasmus Wolffs kommentar til prisniveauet.

Også andet sport

Ved pressemødet demonstrerede 3 målklip på mobiltelefoner fra NEC og Motorola. Især på den første telefon var det svært at få et overblik over begivenhederne på fodboldbanen på den lille skærm.

I Sverige viser man også ishockey på mobilen, og det stiller endnu større krav til billedkvaliteten.

I Danmark satser 3 også på med tiden at kunne vise andre sportsgrene, der egner sig til det, på mobilen.
Men selskabet bedyrer, at fodbold bliver fokusområde. Både fordi det er Danmarks nationalsport, og fordi det er velegnet.

- Man kunne for eksempel ikke forestille sig at abonnere på mål fra en håndboldkamp, fordi der bliver scoret så tit, siger Rasmus Wolff.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse