Digiquant-stifter: En stor dag

"En sikker havn", kalder stifter og bestyrelsesformand Hasse Rasmussen opkøberen Intec, der i dag erhvervede Digiquant. Hasse Rasmussen "bliver hængende". Det er jo min baby, som han siger.

Det er en stor dag ifølge Hasse Rasmussen. Han var glad, da han i går klokken 8 skrev under på aftalen med Intec om at sælge Digiquant.

- Firmaet har jo været min baby. Det er det jo stadigvæk, selv om det er mange år siden, at jeg har haft kontrol over firmaet. Som stifter har man altid flere følelser for firmaet, siger Hasse Rasmussen.

Men selv om Digiquant er et hjertebarn for Hasse Rasmussen, har barnet fået bedre forældre nu, spøger de engelske opkøbere, med henvisning til Digiquants problemer i de senere år.

Fra tradioner til .com

Intec har ingen planer om afskedigelse af medarbejdere. Hasse Rasmussen bliver også, med hans egne ord, "hængende", selvom der endnu ikke er nogen afklaring på, hvordan hans fremtidige rolle i firmaet bliver.

Sammen med Niels Ralund startede Hasse Rasmussen firmaet tilbage i 1992. Niels Ralund forlod senere Digiquant, men kom et par år senere tilnage som salgschef.

- Dengang var det jo en traditionel virksomhed, som skulle tjene penge, og det gjorde vi også. Da Cisco gik ind og investerede én million dollars i virksomheden i begyndelsen af .com-bølgen, blev det en anden forretning, siger Hasse Rasmussen med beklagelse.

En dyr møllesten

Digiquant nåede at bygge et 10.000 kvadratmeter stort domicil i nærheden af Roskilde Universitet. Et domicil som de nye ejere betegner som en møllesten.

- Måske hvis vi havde kendt fremtiden, ville vi have bygget mindre. Man kan jo godt sige, at det er lidt ekstravagant, siger Hasse Rasmussen

Digiquant er gået fra 400 ansatte i Danmark til lige under 100 ansatte i øjeblikket og Hasse Rasmussen er lettet over, at firmaet bliver videreført.

- Det er jo ingen hemmelighed, at vi har været igennem en usikker periode, og der kunne jo også være sket det, at firmaet var blevet købt af en konkurrent, der bare ville have os ud af markedet, siger Hasse Rasmussen.

Han har endnu ikke hørt fra Digiquants kunder, men han er sikker på, at de vil være positive.

- Jeg føler, at det er en sikker havn, vi har landet firmaet i. Det store kendskab til Intec vil komme os til gode i disse forsigtige tider. Det har ikke været let at sælge vores produkt, når vores firma har været i en så usikker situation, siger Hasse Rasmussen, der selv mener, at Digiquant er kommet ud af krisen med mere end skindet på næsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S