Java er en bombe under din it-sikkerhed

Antallet af sikkerhedstrusler mod Java stiger med raketfart. Udbredelsen af NemID er et stort problem.

Artikel top billede

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

En af de helt store it-løsninger i vores kongerige, der baserer sig på Java-teknologien, er den fælles login-platform, NemID.

NemID anvender en såkaldt Java-applet, der er et lille program med begrænsede rettigheder, som kan køre integreret i en webside.

For at afvikle programmet skal man installere et Java-plugin i browseren.

Det er dette indstik, der bringer panderynker frem hos sikkerhedsfolk, som er meget kritiske over for sammenhængen mellem Java og NemID.

"Det er ikke en kritik af sikkerheden i selve NemID-løsningen, men det er en kritik af, at alle danskere i forbindelse med NemID tvinges til at installere et Java-plugin, hvilket betyder, at alle udsættes for de sikkerhedsproblemer, der tydeligvis er med det," siger Thomas Kristensen, sikkerhedschef i sikkerhedsfirmaet Secunia.

Antal vokser hurtigt

Og han har noget at have sin bekymring i, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

Tim Rains, som er chef i Microsofts Trustworthy Computing Group, mener, at op mod halvdelen af alle de angreb, som Microsofts sikkerhedssoftware har sporet og blokeret over en periode på 12 måneder, har været angreb mod netop Java.

Samme konklusion får man fra det danske sikkerhedsfirma CSIS, der har undersøgt mere end en million computere for Java-problemer.

Her er de nedslående resultater enslydende med Microsofts.

Thomas Kristensen fra Secunia mener, at problemerne forværres, fordi alle danskere bliver skydeskive for Java-angreb, når det usikre indstiksprogram bliver installeret i browseren i forbindelse med NemID.

"Når man tvinger en samlet løsning for en hel befolkning igennem, vil det automatisk øge interessen blandt de it-kriminelle for målrettede angreb. Når platformen samtidig er så sårbar, som Java er, forringer det sikkerheden i hele landet markant," lyder hans analyse.

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S