Java er en bombe under din it-sikkerhed

Antallet af sikkerhedstrusler mod Java stiger med raketfart. Udbredelsen af NemID er et stort problem.

Artikel top billede

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

En af de helt store it-løsninger i vores kongerige, der baserer sig på Java-teknologien, er den fælles login-platform, NemID.

NemID anvender en såkaldt Java-applet, der er et lille program med begrænsede rettigheder, som kan køre integreret i en webside.

For at afvikle programmet skal man installere et Java-plugin i browseren.

Det er dette indstik, der bringer panderynker frem hos sikkerhedsfolk, som er meget kritiske over for sammenhængen mellem Java og NemID.

"Det er ikke en kritik af sikkerheden i selve NemID-løsningen, men det er en kritik af, at alle danskere i forbindelse med NemID tvinges til at installere et Java-plugin, hvilket betyder, at alle udsættes for de sikkerhedsproblemer, der tydeligvis er med det," siger Thomas Kristensen, sikkerhedschef i sikkerhedsfirmaet Secunia.

Antal vokser hurtigt

Og han har noget at have sin bekymring i, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

Tim Rains, som er chef i Microsofts Trustworthy Computing Group, mener, at op mod halvdelen af alle de angreb, som Microsofts sikkerhedssoftware har sporet og blokeret over en periode på 12 måneder, har været angreb mod netop Java.

Samme konklusion får man fra det danske sikkerhedsfirma CSIS, der har undersøgt mere end en million computere for Java-problemer.

Her er de nedslående resultater enslydende med Microsofts.

Thomas Kristensen fra Secunia mener, at problemerne forværres, fordi alle danskere bliver skydeskive for Java-angreb, når det usikre indstiksprogram bliver installeret i browseren i forbindelse med NemID.

"Når man tvinger en samlet løsning for en hel befolkning igennem, vil det automatisk øge interessen blandt de it-kriminelle for målrettede angreb. Når platformen samtidig er så sårbar, som Java er, forringer det sikkerheden i hele landet markant," lyder hans analyse.

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

KMD A/S

Software Tester

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos