Java er en bombe under din it-sikkerhed

Antallet af sikkerhedstrusler mod Java stiger med raketfart. Udbredelsen af NemID er et stort problem.

Artikel top billede

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

En af de helt store it-løsninger i vores kongerige, der baserer sig på Java-teknologien, er den fælles login-platform, NemID.

NemID anvender en såkaldt Java-applet, der er et lille program med begrænsede rettigheder, som kan køre integreret i en webside.

For at afvikle programmet skal man installere et Java-plugin i browseren.

Det er dette indstik, der bringer panderynker frem hos sikkerhedsfolk, som er meget kritiske over for sammenhængen mellem Java og NemID.

"Det er ikke en kritik af sikkerheden i selve NemID-løsningen, men det er en kritik af, at alle danskere i forbindelse med NemID tvinges til at installere et Java-plugin, hvilket betyder, at alle udsættes for de sikkerhedsproblemer, der tydeligvis er med det," siger Thomas Kristensen, sikkerhedschef i sikkerhedsfirmaet Secunia.

Antal vokser hurtigt

Og han har noget at have sin bekymring i, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

Tim Rains, som er chef i Microsofts Trustworthy Computing Group, mener, at op mod halvdelen af alle de angreb, som Microsofts sikkerhedssoftware har sporet og blokeret over en periode på 12 måneder, har været angreb mod netop Java.

Samme konklusion får man fra det danske sikkerhedsfirma CSIS, der har undersøgt mere end en million computere for Java-problemer.

Her er de nedslående resultater enslydende med Microsofts.

Thomas Kristensen fra Secunia mener, at problemerne forværres, fordi alle danskere bliver skydeskive for Java-angreb, når det usikre indstiksprogram bliver installeret i browseren i forbindelse med NemID.

"Når man tvinger en samlet løsning for en hel befolkning igennem, vil det automatisk øge interessen blandt de it-kriminelle for målrettede angreb. Når platformen samtidig er så sårbar, som Java er, forringer det sikkerheden i hele landet markant," lyder hans analyse.

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse