Java er en bombe under din it-sikkerhed

Antallet af sikkerhedstrusler mod Java stiger med raketfart. Udbredelsen af NemID er et stort problem.

Artikel top billede

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

En af de helt store it-løsninger i vores kongerige, der baserer sig på Java-teknologien, er den fælles login-platform, NemID.

NemID anvender en såkaldt Java-applet, der er et lille program med begrænsede rettigheder, som kan køre integreret i en webside.

For at afvikle programmet skal man installere et Java-plugin i browseren.

Det er dette indstik, der bringer panderynker frem hos sikkerhedsfolk, som er meget kritiske over for sammenhængen mellem Java og NemID.

"Det er ikke en kritik af sikkerheden i selve NemID-løsningen, men det er en kritik af, at alle danskere i forbindelse med NemID tvinges til at installere et Java-plugin, hvilket betyder, at alle udsættes for de sikkerhedsproblemer, der tydeligvis er med det," siger Thomas Kristensen, sikkerhedschef i sikkerhedsfirmaet Secunia.

Antal vokser hurtigt

Og han har noget at have sin bekymring i, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

Tim Rains, som er chef i Microsofts Trustworthy Computing Group, mener, at op mod halvdelen af alle de angreb, som Microsofts sikkerhedssoftware har sporet og blokeret over en periode på 12 måneder, har været angreb mod netop Java.

Samme konklusion får man fra det danske sikkerhedsfirma CSIS, der har undersøgt mere end en million computere for Java-problemer.

Her er de nedslående resultater enslydende med Microsofts.

Thomas Kristensen fra Secunia mener, at problemerne forværres, fordi alle danskere bliver skydeskive for Java-angreb, når det usikre indstiksprogram bliver installeret i browseren i forbindelse med NemID.

"Når man tvinger en samlet løsning for en hel befolkning igennem, vil det automatisk øge interessen blandt de it-kriminelle for målrettede angreb. Når platformen samtidig er så sårbar, som Java er, forringer det sikkerheden i hele landet markant," lyder hans analyse.

Læs også: NemID: Derfor er vores Java-løsning sikker.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest