Ny Ementor-chef: Slut med fyringsrunder

Ifølge den nye administrerende direktør i Ementor, Claus Thorsgaard, er det slut med fyringsrunder i selskabet, hvor der er røget hoveder siden fusionen med Eterra. Samtidig venter han, at Ementor kommer ud af 2004 med ?et betragteligt to-cifret millionbeløb i overskud".

Skal man tro den nye administrerende direktør i Ementor, Claus Thorsgaard, er de tilbageværende medarbejdere efter flere fyringsrunder i selskabet foreløbigt sikret deres job.

Medarbejderstaben i konsulentvirksomheden er skåret med samlet 70 ansatte siden selskabet fusionerede med forhandleren Eterra.

Det har hidtil ikke gavnet stemningen i selskabet.

Ledelsen har siden forsøgt at vægre sig mod medarbejderflugt.

Sladder har skadet

Den hidtidige administrerende direktør, Finn Hindkjær Pedersen, har tidligere meldt ud, at medarbejdersladder skadede virksomhedens salg.

I fredags stoppede han på posten og ifølge den nye direktør, CLaus Thorsgaard, er det nu andre tider.

- Nu er vi ovre den kedelige del, og nu kommer den fremadrettede del. Der vil ikke komme deciderede afskedigelsesrunder, men når vi er en virksomhed med 750 ansatte, betyder det, at vi i alle afdelinger løbende vurderer om vores kapacitet svarer til markedet, siger Claus Thorsgaard.

Han tilføjer, at der siden fusionen er blevet ansat 37 nye medarbejdere, så selskabet er ikke længere "i en situation, hvor man bare skærer ned. Nu kører vi almindelig drift?.

Direktøren anslår, at der siden fusionen kan spares omkring 40 millioner kroner om året i Danmark. Og han ser også frem til to-cifrede millionbeløb på indtjeningssiden.

- I 2004 er det min klare forventning, at vi har et betragteligt to-cifret millionbeløb i overskud. Vi har haft en positiv trend, så de sidste seks måneder har alle været bedre end måneden før, siger Claus Thorsgaard.

Han vil dog ikke give mere specifikke tal, da regnskabet for tredje kvartal 2003 bliver fremlagt af koncernledelsen i slutningen af oktober.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S