Ny Ementor-chef: Slut med fyringsrunder

Ifølge den nye administrerende direktør i Ementor, Claus Thorsgaard, er det slut med fyringsrunder i selskabet, hvor der er røget hoveder siden fusionen med Eterra. Samtidig venter han, at Ementor kommer ud af 2004 med ?et betragteligt to-cifret millionbeløb i overskud".

Skal man tro den nye administrerende direktør i Ementor, Claus Thorsgaard, er de tilbageværende medarbejdere efter flere fyringsrunder i selskabet foreløbigt sikret deres job.

Medarbejderstaben i konsulentvirksomheden er skåret med samlet 70 ansatte siden selskabet fusionerede med forhandleren Eterra.

Det har hidtil ikke gavnet stemningen i selskabet.

Ledelsen har siden forsøgt at vægre sig mod medarbejderflugt.

Sladder har skadet

Den hidtidige administrerende direktør, Finn Hindkjær Pedersen, har tidligere meldt ud, at medarbejdersladder skadede virksomhedens salg.

I fredags stoppede han på posten og ifølge den nye direktør, CLaus Thorsgaard, er det nu andre tider.

- Nu er vi ovre den kedelige del, og nu kommer den fremadrettede del. Der vil ikke komme deciderede afskedigelsesrunder, men når vi er en virksomhed med 750 ansatte, betyder det, at vi i alle afdelinger løbende vurderer om vores kapacitet svarer til markedet, siger Claus Thorsgaard.

Han tilføjer, at der siden fusionen er blevet ansat 37 nye medarbejdere, så selskabet er ikke længere "i en situation, hvor man bare skærer ned. Nu kører vi almindelig drift?.

Direktøren anslår, at der siden fusionen kan spares omkring 40 millioner kroner om året i Danmark. Og han ser også frem til to-cifrede millionbeløb på indtjeningssiden.

- I 2004 er det min klare forventning, at vi har et betragteligt to-cifret millionbeløb i overskud. Vi har haft en positiv trend, så de sidste seks måneder har alle været bedre end måneden før, siger Claus Thorsgaard.

Han vil dog ikke give mere specifikke tal, da regnskabet for tredje kvartal 2003 bliver fremlagt af koncernledelsen i slutningen af oktober.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere