Ementor-direktørens afgang uden for planen

Administrerende direktør Finn Hindkjær Pedersens afgang fra sin post i Ementor i Danmark lå ifølge selskabets norske koncernchef uden for planerne om selskabets fusion med søsterselskabet Eterra.

Ementor i Danmark var en turbulent arbejdsplads efter det Merkantildata-ejede selskabs fusion med søstervirksomheden Eterra, men ifølge Ementors norske koncerndirektør, Arne A. Jensen, var der intet ønske om udskiftning på topposten.

Efter kun et halvt år med titlen som administrerende direktør for det nyfusionerede selskab forlod Finn Hindkjær Pedersen fredag sit job.

- Jeg ikke haft noget ønske om, at Finn skulle flytte på nuværende tidspunkt. Slet ikke, siger koncernchefen.

Han tilføjer, at Finn Hindkjær Pedersen ikke indgik i en plan, hvor han kun skulle føre fusionen igennem og så forlade selskabet, når det sure arbejde med blandt andet flere fyringsrunder var overstået.

I stedet for Finn Hindkjær Pedersen tiltræder hidtidige salgsdirektør Claus Thorsgaard på posten som administrerende direktør.

- I det øjeblik, Finn bad om erstatning, er det selvfølgelig en vigtig vurdering, hvem der har de faglige men ikke mindst de personlige forudsætninger til at lede et netop fusioneret og komplekst selskab med mange forskellige mennesker. Claus har de forudsætninger og den ydmyghed, der skal til, siger Arne A. Jensen.

I pressemeddelelsen om direktørskiftet i Ementor siger Finn Hindkjær Pedersen.

- Da fusionen nu er godt på plads, har jeg fundet, at det var et godt tidspunkt at overdrage topledelsesansvaret til nye kræfter. Det giver min efterfølger mulighed for at præge og realisere de langsigtede strategiske retningslinjer, der nu lægges for Ementor.

Computerworld Online ville gerne have talt med den afgående direktør om den korte periode i chefstolen efter fusionen og hans fremtidsplaner. Men det er ikke lykkedes at få yderligere kommentarer.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension