Ementor-direktørens afgang uden for planen

Administrerende direktør Finn Hindkjær Pedersens afgang fra sin post i Ementor i Danmark lå ifølge selskabets norske koncernchef uden for planerne om selskabets fusion med søsterselskabet Eterra.

Ementor i Danmark var en turbulent arbejdsplads efter det Merkantildata-ejede selskabs fusion med søstervirksomheden Eterra, men ifølge Ementors norske koncerndirektør, Arne A. Jensen, var der intet ønske om udskiftning på topposten.

Efter kun et halvt år med titlen som administrerende direktør for det nyfusionerede selskab forlod Finn Hindkjær Pedersen fredag sit job.

- Jeg ikke haft noget ønske om, at Finn skulle flytte på nuværende tidspunkt. Slet ikke, siger koncernchefen.

Han tilføjer, at Finn Hindkjær Pedersen ikke indgik i en plan, hvor han kun skulle føre fusionen igennem og så forlade selskabet, når det sure arbejde med blandt andet flere fyringsrunder var overstået.

I stedet for Finn Hindkjær Pedersen tiltræder hidtidige salgsdirektør Claus Thorsgaard på posten som administrerende direktør.

- I det øjeblik, Finn bad om erstatning, er det selvfølgelig en vigtig vurdering, hvem der har de faglige men ikke mindst de personlige forudsætninger til at lede et netop fusioneret og komplekst selskab med mange forskellige mennesker. Claus har de forudsætninger og den ydmyghed, der skal til, siger Arne A. Jensen.

I pressemeddelelsen om direktørskiftet i Ementor siger Finn Hindkjær Pedersen.

- Da fusionen nu er godt på plads, har jeg fundet, at det var et godt tidspunkt at overdrage topledelsesansvaret til nye kræfter. Det giver min efterfølger mulighed for at præge og realisere de langsigtede strategiske retningslinjer, der nu lægges for Ementor.

Computerworld Online ville gerne have talt med den afgående direktør om den korte periode i chefstolen efter fusionen og hans fremtidsplaner. Men det er ikke lykkedes at få yderligere kommentarer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S