Firmaer kæmper om unlock-telefoner

Mere end 100 danske firmaer og enkeltpersoner tilbyder at låse mobiltelefoner op. Men langt fra alle er seriøse, vurderer professionelle unlockere.

Unlock-branchen boomer og en oversigt på nettet henviser til i alt 199 steder i Danmark, hvor man kan få sin mobiltelefon låst op, skriver Forbrugerinformationens Nyhedsbrev.

Professionelle unlockere advarer imidlertid om, at ikke alle unlockere er lige seriøse.

Man bør for eksempel undersøge, om unlockeren er momsregistreret og yder garanti på telefonen, hvis noget skulle gå galt.

Men nogle unlockere er skrupelløse.

- Mange har for eksempel skrevet et falsk CVR-nummer på oversigtssiden dkunlock.dk for at få det til at se ud som om de er momsregistrerede, siger ejeren af et af Danmarks ældste unlockfirmaer, simlock.dk, Lasse Hedegaard, til Forbrugerinformationens Nyhedsbrev.

Garantien bortfalder

Mobiltelefon-fabrikanterne kæmper for at være foran unlockerne. Seneste udspil er at lade fabriksgarantien bortfalde, hvis telefonen er unlocket.

Per Alksten, marketingschef for de nordiske lande i Sony Ericsson, sammenligner uautoriseret unlock med at tune en bil med et uautoriserert tunersæt.

Unlockerne er ikke enige i den sammenligning og tror ikke på, at mobilselskaberne kan se, om en telefon er låst op af en unlocker.

I omkring halvdelen af de nye telefoner kan unlockeren regne unlock-koden ud, når bare han har telefonens IMEI-nummer, modellen og teleselskabet, den er låst til.

Resten kan låses op ved at slutte telefonen til en computer med et kabel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere