Ny IT-pengetank med op mod 700 millioner

Investeringsfonden Symbion Capital får en søster-fond, som skal indeholde op mod 700 millioner risikovillige kroner til investeringer i teknologi- og biotek-virksomheder. En ny direktør med fortid i Danske Banks investeringsfond skal finde pengene i sit netværk.

Den tidligere direktør i Danske Banks investeringsfond, Bjørn Haugaard, har besat den ledige stilling som administrerende direktør i Symbion Capital, IT-udviklingsparkens investeringsfond.

Han gør det til sin første opgave at starte en ny fond med mere end dobbelt så mange penge som den hidtidige på 300 millioner kroner.

Mellem 400 og 700 millioner kroner er målet for fonden.

- Det bliver min primære opgave at samle investorer til den nye søsterfond, og jeg har allerede talt med flere interesserede investorer, såvel danske som udenlandske, siger Bjørn Haugaard, som vil finde investorerne uden for den kreds, som hidtil har investeret i Symbion Capital.

Han har allerede samtaler i gang med potentielle investorer. Ingen aftaler er dog på plads endnu.

Bjørn Haugaard mener, at der i Øresundsregionen findes forskning i verdensklasse, som blot mangler en kommerciel vinkel for at blive til gode virksomheder.

Selve forskerparken Symbion, hvis økonomi er uafhængig af fondsmidlerne og mest baserer sig på lejeindtægter fra iværksættervirksomhederne i parken, har dog skåret ned for at holde økonomien på højkant.

Sidste år fyrede forskerparken hver fjerde medarbejder for at tilpasse sig det slukne investeringsmiljø i såvel IT- som biotek-branchen.

Men administrerende direktør i Symbion Christina Hvid fortæller, at Symbion i år har taget 28 nye virksomheder ind mod kun 22 sidste år, og det tager Christina Hvid også som en positiv indikator.

- Der er et potentiale i markedet og de gode ideer er der. Det er dejligt, at stemningen er sådan, siger hun.

Symbion har dog indtil videre sat planer om at udvide de fysiske rammer i forskerparken i bero.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse