Mus under UMTS-bestråling

Et tysk forsøg skal kortlægge, hvad der sker, når mus udsættes for stråler fra tredjegenerations-mobiltelefoni døgnet rundt.

Tyske forskere sætter nu gang i et forsøg, hvor mus vil blive udsat for mobil-stråling 24 timer i døgnet. Det skriver det tyske pressebureau DPA.

Forsøget finder sted på Bremens universitet og forestås af professor Alexander Lerchl.

Det skal være med til at fastslå, om der er en kræftrisiko forbundet med stråling fra UMTS-stråler, som benyttes i tredjegenerations-mobiltelefoni.

Forsøget kommer som opfølgning på et hollandsk forsøg, der viste, at forsøgspersoner fik fysiske gener som hovedpine og kvalme af at blive udsat for strålingen.

Resultaterne af den nye undersøgelse ventes først at foreligge om to år. Mobiltelefonerne til det nye net er på vej på markedet og bliver udbredt i de kommende år. På mandag lancerer mobilselskabet 3 som det første herhjemme 3G-telefoni.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S