3 lancerer intranet på mobilen

3 har valgt den lille konsulentvirksomhed Addition som partner til at levere en intranet-løsning til mobilen. I første omgang er det dog kun Additions egne kunder, der får glæde af teknologien, der blandt andet betyder, at oplysninger fra virksomhedens centrale IT-systemer kan vises på mobiltelefonen.

En mobil brugerflade til komplekse virksomhedssystemer er seneste tilbud til erhvervslivet fra 3. Teleselskabet har netop indgået partnerskab med konsulentvirksomheden Addition om modulet.

Det er dog kun Additions egne kunder, der får glæde af aftalen i første omgang, men på længere sigt kan alle, der bruger Sitecore?s indholdsstyringssystem (CMS), købe systemet.

- Partnerskabet er klart i tråd med vores strategi med at kunne give vores erhvervskunder noget, der for alvor er nyttigt, ud over basisfunktionerne i 3G telefonien, siger Pernille Bjerring, partneransvarlig i 3.

Rent praktisk kan Additions modul vise virksomhedens interne oplysninger for eksempel en kundebase på en brugerflade, der er tilpasset den lille skærm på en mobiltelefon.

Ikke kun video

Modulet skal modificeres til virksomhederne, alt efter hvilke arbejdsgange der bruges, og hvilke oplysninger der skal tilgås.

- Det smarte er jo, at man arbejder i realtime på en 3G-telefon. Det er ikke som med PDA?er, der skal synkroniseres, når man kommer hjem, siger Lars Andersen, som er arbejdende bestyrelsesmedlem og investor i Addition.

- Vores kunder efterspørger mobile løsninger, især til de medarbejdere som tilbringer meget tid væk fra deres kontor. 3 fokuserer meget på videotelefoni, men der er jo mange tilfælde, hvor erhvervslivet kan få glæde af 3G, siger Lars Andersen.

Specialister

Addition går i gang med at sælge løsninger meget snart, og prisen vil afhænge af de individuelle tilpasninger hos den enkelte virksomhed. Men Lars Andersen er ikke i tvivl om systemets levedygtighed.

- Hvis 3 og Sitecore rykker, og det her er så godt, som vi siger, så skal det nok blive en succes, siger han.

Addition er et lille IT-konsulenthus, som specialiserer sig i standard-systemer primært baseret på Sitecore.

Arbejdsstyrken tæller i dag otte fuldtidsstillinger og omsætningen i seneste regnskabsår var på fire millioner kroner. Addition havde et overskud på en halv million.

Selskabet laver virksomhedsportaler og content management systemer baseret på standardsystemer.

3 har indgået flere partnerskaber med en del indholdsleverandører, både om applikationer til erhvervslivet og underholdning til privatkunderne.

Senest har 3 indgået en aftale med københavnerklubberne FCK og Brøndby om at levere specielt indhold til fodboldfans. Det styrker yderligere 3?s fokus på de store byer.

3 har allerede en eksklusivaftale med Superligaen om levering af resultater og mål fra kampene.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S