Siebel æder mindre konkurrenter

Verdens største leverandør af kundesoftware, Siebel, betaler i underkanten af en halv milliard kroner for en af de største konkurrent på markedet for hostede CRM-løsninger, Upshot Corporation. Om et år vil de to selskabers produkter og kundebaser være smeltet sammen.

Siebel køber af en af selskabets største konkurrenter på markedet for hostede systemer til kundestyring (CRM), Upshot Corporation.

Købet kommer, få uger efter Siebel og IBM i samarbejde lancerede hostede CRM-tilbud, Siebel Ondemand, der altså kun kom til at konkurrere med Upshot i ganske kort tid.

Siebel betaler op mod 450 millioner kroner for Upshot Corporation og har i samme åndedrag købt selskabet Motiva, der leverer software til bonus-programmer.

I den første tid efter købet vil Siebel yde støtte til begge produkter, men i løbet af et års tid er det planen, at Upshots CRM-produkt og Siebel Ondemand skal smeltes sammen.

Det oplyser selskabets chef for Ondemand-divisionen, Mark Sunday, til CRMdaily.

- Men indtil da vil vi fortsat supportere kunderne i Upshots kundedatabase, forsikrer Mark Sunday over for nyhedstjenesten.

Konsolideringen på markedet for hostede CRM-systemer begynder på et tidspunkt, hvor markedet knap nok har vænnet sig til tanken om at have kundestyringssystemer liggende på servere ude i byen.

Ifølge Mark Sunday har kun to procent af de potentielle kunder på markedet for hostede CRM-systemer taget skridtet og lagt kundestyringen ud. Han erkender derfor også, at det er meget tidligt, at konkurrenterne i det marked nu er i færd med at kannibalisere på hinandens markedsandele, længe før markedet er mættet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly