30 millioner til forskning i mobilstråling

De danske politikerne vil bruge 30 millioner kroner på et nyt forskningsprogram, der skal afdække strålingsfaren fra master til mobiltelefoni, mobiltelefoner og andet teknisk udstyr. Mobilselskaberne er tilfredse.

Videnskabsminister Helge Sander (V) og Folketingets øvrige partier vil bruge 30 millioner kroner på et forskningsprogram, der skal afsløre, om strålingen fra master til mobiltelefoni, mobiltelefoner og andet teknisk udstyr skader helbredet.

Undersøgelsen kommer i kølvandet på den debat, som en hollandsk forskningsrapport satte gang i.

Rapporten kunne læses sådan, at strålingen fra de nye master til 3G-telefoni skader helbredet og blandt andet forårsager kræft.

Videnskabsministeren har ved flere lejligheder manet til besindighed og slået fast, at Sundhedsstyrelsen og Videnskabsministeriet egne undersøgelser tidligere ikke har vist fare for helbredet ved mobilstråling.

Men nu skal det undersøges til bunds.

- Vi er enige om, at der skal forskes i stråler generelt, fordi der ikke er forskel på, om stråler kommer fra de gammeldags mobiltelefoner eller de nye, der er på vej, sagde Helge Sander til Politiken lørdag.

De 15 millioner af forskningskronerne kommer fra forskningsrådene, og resten skal findes i Videnskabsministeriets budgetter. Der er ikke sat frister på, hvor lang tid undersøgelsen må tage, skriver Politiken.

Det bliver op til en række eksperter at fastlægge, hvordan forskningsprogrammet i praksis skal udføres. Politikerne har dog udstukket nogle generelle retningslinjer. De ønsker særligt vægt på børn og unges mobilbrug, langtidseffekten samt den sundhedsmæssige riskio generelt.

Forskningsprogrammet kan bremse udbygningen af 3G-mobilnettet, da forskningsresultaterne har en relativ lang tidshorisont.

Den lange tidshorisont har fået Københavns Kommune til at iværksætte sin egen undersøgelse af strålingen fra 3G-antennen på Nyboder Skole i det centrale København. Kommunens økonomiforvaltning vil straks tage kontakt til et anerkendt og uvildigt firma for at få igangsat en måling af den eventuelle stråling på skolen, såvel i bygningerne som på friarealerne.

- Herudover vil vi undersøge, om der er alternative muligheder for opsætning af antennen, såfremt målingerne viser, at der er en for høj stråling på skolen eller dennes område, skriver økonomiforvaltningen ifølge Urban i et notat.

Selv om teleselskabernes brancheorganisationer kæmper for at hindre kommunerne i at blokere udbygningen af mobilnettene, kan selskaberne alligevel profitere, hvis debatten forsinker sendere til 3G-netværk.

- Fra et kommercielt synspunkt vil det ikke være et stort problem, hvis der opstår forsinkelser, siger Oranges danske direktør, Richard Moat, til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S