Politiken og Ekstra Bladet ramt af kæmpe-nedbrud

"Det har intet med Anonymous at gøre".

Artikel top billede

Avislæsere  med hang til Politken og Ekstra Bladet blev for cirka en time siden forhindret i at besøge deres udvalgte netmedier.

Både Politiken.dk og EB.dk siderne er nede. Det tredje store site i mediehuset, jp.dk og tilhørende subsites, er ikke berørt af nedbruddet.

Der er hverken Anonymous-angreb eller andre udefrakommende årsager til nedbruddet af de to avisers hjemmesider, fortæller it-direktør i JP-Politikens hus, Per Palmkvist Knudsen til ComON.

"Nedbruddet skyldes en fejl i vores SAN (Storage Area Network, red). Den har fået nogle, men ikke alle, filservere til at gå ned, derfor er Jyllands-Posten, som er på en selvstændig server, gået fri," forklarer han.

SAN-fejlen begyndte at opstå i nat, men udviklede sig, da de indgreb, der skulle afbøde fejlen, alligevel ikke virkede.

Hvad der fik Hitachi-SAN'et til at stå af, ved man ikke, men Per Palmkvist Knudsen ser frem til at få en forklaring fra leverandøren.

Politikens Hus er i gang med at implementere en nødløsning.

Det vil dog have den konsekvens, at man midlertidigt mister alle data lagt på de berørte sites i tidsrummet mellem 7:50 og 8:00 i morges.

"Heldigvis er det meget lidt, der blev lagt op i det tidsrum, hvor der ikke er særlig meget aktivitet," siger Per Palmkvist Knudsen.

It-direktøren regner med at de berørte sites er tilbage online inden kl. 12.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job