Artikel top billede

Derfor vil LEGO ikke lege med gTLD'er

Brug af domænet www.legmed.lego ville ikke gå som en leg, mener LEGO.

Invisible

LEGO er et af Danmarks - og verdens - største brands. Derfor har mange forestillet sig, at firmaet vil være blandt de firmaer, der har registreret et af de såkaldte gTLDs. For eksempel .lego eller .brick.

Men klodsfabrikken vil ikke røre de ny domænemuligheder med en ildtang.

LEGOs marketingsfolk og jurister har vurderet fordele og ulemper. Og der er flest ulemper. 

"Vi kan ikke se, at det vil hjælpe forbrugeren med nemmere at finde frem til vores sider. Tværtimod. For i stedet for, at vi har én indgang, som, de fleste kan tænke sig til, ligger på en .com-adresse, så vil vi få en masse steder at overvåge, fordi folk i høj grad skulle finde os via søgemaskiner," siger Jan Christensen, Communication Manager i LEGO koncernen.

LEGO har hverken tænkt sig at investere i sit firmanavn som domæne-endelse (.lego) eller mere generiske kategorier (fx. .games eller .brick). Hvert domæne koster op mod en million kroner at registrere.

"Grundlæggende mener vi ikke, at forbrugeren får noget ud af det nye tiltag. Omvendt giver det os en masse ekstra, som vi heller ikke får noget ud af," siger Jan Christensen.

Sociale medier er også krævende

LEGO slipper dog ikke for at skulle overvåge markedet og holde øje med ondsindede eller legitime registreringer af gTLD'er, som kunne narre forbrugerne til at tro, at de var havnet på en officiel LEGO-side.

Men LEGO vil ikke proaktivt udnytte den nye mulighed.

"Vi er ikke vanvittig begejstret for det her. Det hænger primært sammen med, at det ikke giver ny værdi til vores forbrugere og dermed vores markedsføringsstrategi. For eksempel giver sociale medier også en masse ekstra arbejde for os i forbindelse med overvågning af, hvad der bliver sagt om os på nettet, men sociale medier giver samtidigt nogle kæmpe muligheder for at få dialog med vores kunder. Men i forhold til nye domæner mangler vi simpelthen den positive side af ligningen i forhold til at bruge det på en kreativ måde," siger Jan Christensen.

LÆS OGSÅ: "Kun 10-20 danske firmaer vil søge om et gTLD"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere