Derfor vil One.com bruge over tre millioner kroner på nye domæner

Det er dyrt at få sit helt eget toplevel domæne. Men pengene er godt givet ud, mener danske One.com.

Artikel top billede

.one .icu .now

De tre domæne-endelser håber danske One.com at købe.

Det kom frem i går, da sløret blev løftet for de danske firmaer, som vil byde på deres helt eget toplevel domæne (gTLD). En unik domæne-endelse, som firmaet har ejerskab over.

I ansøgnings-perioden har eksperter udtalt til ComON, at kun ganske få danske firmaer vil kunne få en sund forretning ud af et gTLD. Det kostede nemlig 185.000 dollar (mere en million kroner) alene i gebyr for at ansøge om et domæne. Dertil kommer advokatbistand, driftsomkostninger og meget mere.

Men for One.com giver det god mening at finde det store checkhæfte frem.

"Vi har budt på domænerne, fordi vi gerne vil tilbyde vores nuværende og kommende kunder at købe et godt domæne. Det er efterhånden svært at finde domæner, der er korte og gode, men med vores helt eget toplevel-domæne får vi pludselig nogle helt nye muligheder," siger firmaets talsmand og operationel direktør Thomas Darré Medard Frederiksen.

One.com lever primært af at sælge webhosting til danske og europæiske kunder. De nye domæner skal altså sælges videre til kunderne sammen med webhosting.

Først sidst på året finder One.com ud af, om firmaet får lov til at købe domænerne. To af domænerne er der nemlig andre, som også gerne vil have fingrene i.

Guldnumre

Der er fem andre firmaer, der også gerne vil have ejerskab over ".now". Domænet ".one" er One.com i konkurrence med ét andet firma om at registrere.

Det sidste domæne "icu" har andre ikke vist intressse for (".icu" skal udtales "I see you").

One.com har budt på de tre korte gTLD'er, fordi de skal være nemme at udtale og stave. Hele manøvren er et forsøg på at gøre hverdagen nemmere for kunderne.

"Det er ikke domæner, vi lever af til daglig. Men omvendt er domæner en tvingende nødvendighed, for at vi kan sælge vores produkter. Hvis vi kan tilbyde nogle gode domænenavne, håber vi, at vi kan gøre os interessante for både nye og kommende kunder," siger operationel direktør Thomas Darré Medard Frederiksen.

Han kan endnu ikke sætte pris på et .now-domæne, eller om de nye domæner vil blive dyrere end et "normalt" .com-domæne, som man kender det fra telebranchens dyre "guldnumre", der er lettere at huske end tilfældige talsammensætninger i telefonnummeret.

Ud over One.com har få andre danske firmaer lagt billet ind på et gTLD. For eksempel Saxo Bank, FLSmidth og Lundbeck.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S