Derfor vil One.com bruge over tre millioner kroner på nye domæner

Det er dyrt at få sit helt eget toplevel domæne. Men pengene er godt givet ud, mener danske One.com.

Artikel top billede

.one .icu .now

De tre domæne-endelser håber danske One.com at købe.

Det kom frem i går, da sløret blev løftet for de danske firmaer, som vil byde på deres helt eget toplevel domæne (gTLD). En unik domæne-endelse, som firmaet har ejerskab over.

I ansøgnings-perioden har eksperter udtalt til ComON, at kun ganske få danske firmaer vil kunne få en sund forretning ud af et gTLD. Det kostede nemlig 185.000 dollar (mere en million kroner) alene i gebyr for at ansøge om et domæne. Dertil kommer advokatbistand, driftsomkostninger og meget mere.

Men for One.com giver det god mening at finde det store checkhæfte frem.

"Vi har budt på domænerne, fordi vi gerne vil tilbyde vores nuværende og kommende kunder at købe et godt domæne. Det er efterhånden svært at finde domæner, der er korte og gode, men med vores helt eget toplevel-domæne får vi pludselig nogle helt nye muligheder," siger firmaets talsmand og operationel direktør Thomas Darré Medard Frederiksen.

One.com lever primært af at sælge webhosting til danske og europæiske kunder. De nye domæner skal altså sælges videre til kunderne sammen med webhosting.

Først sidst på året finder One.com ud af, om firmaet får lov til at købe domænerne. To af domænerne er der nemlig andre, som også gerne vil have fingrene i.

Guldnumre

Der er fem andre firmaer, der også gerne vil have ejerskab over ".now". Domænet ".one" er One.com i konkurrence med ét andet firma om at registrere.

Det sidste domæne "icu" har andre ikke vist intressse for (".icu" skal udtales "I see you").

One.com har budt på de tre korte gTLD'er, fordi de skal være nemme at udtale og stave. Hele manøvren er et forsøg på at gøre hverdagen nemmere for kunderne.

"Det er ikke domæner, vi lever af til daglig. Men omvendt er domæner en tvingende nødvendighed, for at vi kan sælge vores produkter. Hvis vi kan tilbyde nogle gode domænenavne, håber vi, at vi kan gøre os interessante for både nye og kommende kunder," siger operationel direktør Thomas Darré Medard Frederiksen.

Han kan endnu ikke sætte pris på et .now-domæne, eller om de nye domæner vil blive dyrere end et "normalt" .com-domæne, som man kender det fra telebranchens dyre "guldnumre", der er lettere at huske end tilfældige talsammensætninger i telefonnummeret.

Ud over One.com har få andre danske firmaer lagt billet ind på et gTLD. For eksempel Saxo Bank, FLSmidth og Lundbeck.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job