SAS på vej i krig om domæne

Luftfartselskabet har set sig sulten på lækkert domæne. Men mange andre parter kunne være på jagt efter .sas.

Artikel top billede

Det skandinaviske flyselskab SAS kan være på vej i domæne-fight om domæne-endelsen .sas.

Uden at flyfirmaet selv har bekræftet det, har firmaet på nettet afsløret, at det har indsendt ansøgning om at registrere gTLD'et (generic toplevel domain).

Ganske få firmaer har offentliggjort, at de er interesseret i at registrere deres varemærke eller et generisk ord (fx. .kaffe eller .cars). Det skyldes, at de ikke ønsker, at konkurrenter kunne finde på det samme og dermed bringe domænet i auktion.

Men selv om SAS ikke officielt har bekræftet ambitionen om at ansøge ICANN om få .sas, så tyder det på, at firmaet har eller er tæt på at indsende ansøgningen.

På en konference i næste uge i London, TopLevel, om gTLD er SASs kommercielle direktør, <span>Robin Kamark, på talerækken for at give præsentationen: "</span><span>SAS: Why we made the strategic decision to apply".

</span>SASs danske presseafdeling har ikke vendt tilbage med en kommentar.

Andre ombuddet

Men hvis det er korrekt, at SAS vil have .sas, så sker det næppe uden sværdslag.

Forkortelsen SAS har mange andre betydning end Scandinavian Airlines System og altså mange potentielle interessenter, som kunne bringe domæne-endelsen i auktion.

For eksempel den britiske styrke Special Air Service og det amerikanske it-selskab SAS Institute, der sælger business intelligence. Sidstenævnte, der i dag har webadressen sas.com, modtager ifølge ComONs oplysninger allerede i dag af og til e-post, som var tilsigtet flyselskabet.

De få andre firmaer, som åbent fortæller, at de ser en fidus i deres eget TLD og som angiveligt har søgt om det, er StarHub, Deloittes, Hitachi og Canon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job