SAS på vej i krig om domæne

Luftfartselskabet har set sig sulten på lækkert domæne. Men mange andre parter kunne være på jagt efter .sas.

Artikel top billede

Det skandinaviske flyselskab SAS kan være på vej i domæne-fight om domæne-endelsen .sas.

Uden at flyfirmaet selv har bekræftet det, har firmaet på nettet afsløret, at det har indsendt ansøgning om at registrere gTLD'et (generic toplevel domain).

Ganske få firmaer har offentliggjort, at de er interesseret i at registrere deres varemærke eller et generisk ord (fx. .kaffe eller .cars). Det skyldes, at de ikke ønsker, at konkurrenter kunne finde på det samme og dermed bringe domænet i auktion.

Men selv om SAS ikke officielt har bekræftet ambitionen om at ansøge ICANN om få .sas, så tyder det på, at firmaet har eller er tæt på at indsende ansøgningen.

På en konference i næste uge i London, TopLevel, om gTLD er SASs kommercielle direktør, <span>Robin Kamark, på talerækken for at give præsentationen: "</span><span>SAS: Why we made the strategic decision to apply".

</span>SASs danske presseafdeling har ikke vendt tilbage med en kommentar.

Andre ombuddet

Men hvis det er korrekt, at SAS vil have .sas, så sker det næppe uden sværdslag.

Forkortelsen SAS har mange andre betydning end Scandinavian Airlines System og altså mange potentielle interessenter, som kunne bringe domæne-endelsen i auktion.

For eksempel den britiske styrke Special Air Service og det amerikanske it-selskab SAS Institute, der sælger business intelligence. Sidstenævnte, der i dag har webadressen sas.com, modtager ifølge ComONs oplysninger allerede i dag af og til e-post, som var tilsigtet flyselskabet.

De få andre firmaer, som åbent fortæller, at de ser en fidus i deres eget TLD og som angiveligt har søgt om det, er StarHub, Deloittes, Hitachi og Canon.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS