SAS på vej i krig om domæne

Luftfartselskabet har set sig sulten på lækkert domæne. Men mange andre parter kunne være på jagt efter .sas.

Artikel top billede

Det skandinaviske flyselskab SAS kan være på vej i domæne-fight om domæne-endelsen .sas.

Uden at flyfirmaet selv har bekræftet det, har firmaet på nettet afsløret, at det har indsendt ansøgning om at registrere gTLD'et (generic toplevel domain).

Ganske få firmaer har offentliggjort, at de er interesseret i at registrere deres varemærke eller et generisk ord (fx. .kaffe eller .cars). Det skyldes, at de ikke ønsker, at konkurrenter kunne finde på det samme og dermed bringe domænet i auktion.

Men selv om SAS ikke officielt har bekræftet ambitionen om at ansøge ICANN om få .sas, så tyder det på, at firmaet har eller er tæt på at indsende ansøgningen.

På en konference i næste uge i London, TopLevel, om gTLD er SASs kommercielle direktør, <span>Robin Kamark, på talerækken for at give præsentationen: "</span><span>SAS: Why we made the strategic decision to apply".

</span>SASs danske presseafdeling har ikke vendt tilbage med en kommentar.

Andre ombuddet

Men hvis det er korrekt, at SAS vil have .sas, så sker det næppe uden sværdslag.

Forkortelsen SAS har mange andre betydning end Scandinavian Airlines System og altså mange potentielle interessenter, som kunne bringe domæne-endelsen i auktion.

For eksempel den britiske styrke Special Air Service og det amerikanske it-selskab SAS Institute, der sælger business intelligence. Sidstenævnte, der i dag har webadressen sas.com, modtager ifølge ComONs oplysninger allerede i dag af og til e-post, som var tilsigtet flyselskabet.

De få andre firmaer, som åbent fortæller, at de ser en fidus i deres eget TLD og som angiveligt har søgt om det, er StarHub, Deloittes, Hitachi og Canon.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS