Intel: Nyt gennembrud for chip-design

Intel hævder at have fundet frem til et gennembrud i den fremtidige fremstilling af chips. Selskabets opdagelse af et nyt materiale fjerner angiveligt hindringerne for udvikling af chippenes ydeevne.

Verdens største producent af computerchips, Intel, annoncerer, at selskabet har gjort en opdagelse, som er et kæmpe gennembrud for fremtidens udvikling af chips.

Gennembruddet består af opdagelsen af en ny type materiale, som sammen med to typer metal vil øge ydeevnen i fremtidens chips markant.

Forskere fra Intel præsenterede delvis opdagelsen på en konference i Japan. Men information om, hvilke materialer og metaller, der er tale om, holder chipproducenten tæt ind til kroppen.

Det sker af konkurrencehensyn, og kan selskabet holde den nye viden for sig selv, venter det at have to års forspring i udviklingen af chips i forhold til sine konkurrenter. Intel overvejer sågar at droppe patentrettighederne til opdagelsen for at undgå at afsløre oplysninger om opdagelsen.

Med de nye materialer i chippene mener Intel at kunne øge antallet af transistorer i en processor. Dermed holder selskabet den såkaldte Moores Lov i hævd, hvilket mange har betvivlet var muligt.

Moores Lov er formuleret af Intels medstifter Gordon Moore og en populær version af loven siger, at antallet af transistorer i en processor fordobles hver 18. måned.

Intel venter, at opdagelsen kan bruges i chippene om cirka fire år.

Relevant link

Teknisk artikel om Intel og chip-materialer på PC World Online.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse