DSB skal tvinges til gratis internet i alle tog

Trafikordførere vil have gratis internet i alle tog

Artikel top billede

Det må være en selvfølge, at der skal være gratis internet i alle DSB-tog.

Det mener en række trafikordførere, skriver Berlingske. 

Socialdemokraternes trafikordfører, Rasmus Prehn, siger til avisen, at netop trådløst internet kan være med til at gøre det mere attraktivt at tage den kollektive trafik.
 
"Det er en socialdemokratisk ambition, at der skal være gratis WiFi i den kollektive trafik," siger han til avisen.
 
Ifølge Berlingske vil Socialdemokraterne dog ikke insistere på, at det bliver et krav i DSB's kontrakt med det staten, som skal genforhandles i 2014.
 
R: Det bliver et krav
De Radikale mener imidlertid, at det skal være et krav i kontrakten, at DSB indfører gratis internet.
 
Partiets trafikordfører, Andreas Steenberg, peger over for avisen på, at netop gratis internet kan få folk til at skifte bilen ud med toget.
 
Samme holdning har Venstre.
 
"Det er et ubetinget krav i fremtidens kontrakter," siger trafikordfører Kristian Pihl Lorentzen til avisen.
 
Der er i dag allerede gratis internet i S-togene i Hovedstadsområdet.
 
Ingen regionaltog har gratis internet, men det er dog muligt at købe trådløs internet på strækningen Århus-København.
 
DSB mener ifølge Berlingske, at internet i regionaltogene er for dyrt og vil give en for dårlig dækning.

Læs også:

DSB på trapperne med gratis superbredbånd i S-tog.

Gratis Wi-Fi tilbage i københavnske busser.

Sure S-togs-kunder tvinger DSB til app-udvikling.

Rige danskere bremser Kystbanens mobil-dækning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse