DSB skal tvinges til gratis internet i alle tog

Trafikordførere vil have gratis internet i alle tog

Artikel top billede

Det må være en selvfølge, at der skal være gratis internet i alle DSB-tog.

Det mener en række trafikordførere, skriver Berlingske. 

Socialdemokraternes trafikordfører, Rasmus Prehn, siger til avisen, at netop trådløst internet kan være med til at gøre det mere attraktivt at tage den kollektive trafik.
 
"Det er en socialdemokratisk ambition, at der skal være gratis WiFi i den kollektive trafik," siger han til avisen.
 
Ifølge Berlingske vil Socialdemokraterne dog ikke insistere på, at det bliver et krav i DSB's kontrakt med det staten, som skal genforhandles i 2014.
 
R: Det bliver et krav
De Radikale mener imidlertid, at det skal være et krav i kontrakten, at DSB indfører gratis internet.
 
Partiets trafikordfører, Andreas Steenberg, peger over for avisen på, at netop gratis internet kan få folk til at skifte bilen ud med toget.
 
Samme holdning har Venstre.
 
"Det er et ubetinget krav i fremtidens kontrakter," siger trafikordfører Kristian Pihl Lorentzen til avisen.
 
Der er i dag allerede gratis internet i S-togene i Hovedstadsområdet.
 
Ingen regionaltog har gratis internet, men det er dog muligt at købe trådløs internet på strækningen Århus-København.
 
DSB mener ifølge Berlingske, at internet i regionaltogene er for dyrt og vil give en for dårlig dækning.

Læs også:

DSB på trapperne med gratis superbredbånd i S-tog.

Gratis Wi-Fi tilbage i københavnske busser.

Sure S-togs-kunder tvinger DSB til app-udvikling.

Rige danskere bremser Kystbanens mobil-dækning.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect