Nye cloudregler kan få alvorlige konsekvenser

EU-Kommissionens udkast til nye databeskyttelsesregler fejler på en række vigtige områder, vurderer ekspert.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionens udkast til ændringer af det eksisterende databeskyttelsesdirektiv vil sandsynligvis "skræmme virksomheder væk fra Europa" og vil ikke engang fungere ordentligt i et cloud-miljø.

Sådan lyder advarslen fra flere eksperter i juridiske problemstillinger inden for cloud.

Selv mener Europa-Kommissionen, at de foreslåede ændringer vil "gøre det lettere at drive en cloud på tværs af EU og med et enkelt kontaktpunkt" samt at "drive en cloud uden for EU med enklere og mere konsekvente regler."

Men den vurdering møder modstand fra Cloud Legal Project ved Queen Mary University of London. 

Her mener professor Christopher Millard, at der er risiko for, at de foreslåede regler vil skræmme virksomheder væk fra Europa, hvis ikke der foretages yderligere ændringer for at præcisere og harmonisere databeskyttelsesreglerne på tværs af EU.

Samtidig vil de nye regler "stadig ikke levere nogen effektiv beskyttelses af individer," mener han.

Stadig uvished

Christopher Millard fremhæver, at der stadig vil være "uvished", i forhold til om ikke-europæiske cloud-leverandører og cloud-brugere vil være underlagt EU's regler, og hvilket love de i så fald er underlagt.

"Dette kan vises sig at være afskrækkende for oprettelsen af datacentre i EU og den generelle brug af cloud-services i EU," advarer Millard.

Der er vigtigere ting end fysisk placering

Han tilføjer, at det heller ikke er lykkedes at lukke et smuthul, som kan underminere EU-borgeres databeskyttelse, når de anvender services fra cloud-leverandører uden for EU.

Privacy og datasikkerhed er ifølge Millard vigtigere end den fysiske placering af infrastrukturen til data-storage.

"I vores anbefalinger foreslår vi en mere radikal løsning, navnlig at afskaffe restriktionen af dataeksport og i stedet fokusere på hensigtsmæssige foranstaltninger, der kan sørge for sikkerhed, gennemsigtighed og ansvarlighed, uanset hvor geografisk set personlige oplysninger opbevares," fremhæver Millard.

Europa-Kommissionens udkast vil ifølge Millard påtvinge erhvervslivet nye, komplicerede compliance-forpligtelser og give meget mere magt til Europa-Kommissionen og de nationale myndigheder, som alle vil få brug for ekstra ressourcer for at kunne håndhæve de nye regler.

Europa-Kommissionen offentliggjorde for nylig den første udbetaling på over 71 millioner kroner af finansieringen til sin EU-strategi for cloud computing.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S