Nye cloudregler kan få alvorlige konsekvenser

EU-Kommissionens udkast til nye databeskyttelsesregler fejler på en række vigtige områder, vurderer ekspert.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionens udkast til ændringer af det eksisterende databeskyttelsesdirektiv vil sandsynligvis "skræmme virksomheder væk fra Europa" og vil ikke engang fungere ordentligt i et cloud-miljø.

Sådan lyder advarslen fra flere eksperter i juridiske problemstillinger inden for cloud.

Selv mener Europa-Kommissionen, at de foreslåede ændringer vil "gøre det lettere at drive en cloud på tværs af EU og med et enkelt kontaktpunkt" samt at "drive en cloud uden for EU med enklere og mere konsekvente regler."

Men den vurdering møder modstand fra Cloud Legal Project ved Queen Mary University of London. 

Her mener professor Christopher Millard, at der er risiko for, at de foreslåede regler vil skræmme virksomheder væk fra Europa, hvis ikke der foretages yderligere ændringer for at præcisere og harmonisere databeskyttelsesreglerne på tværs af EU.

Samtidig vil de nye regler "stadig ikke levere nogen effektiv beskyttelses af individer," mener han.

Stadig uvished

Christopher Millard fremhæver, at der stadig vil være "uvished", i forhold til om ikke-europæiske cloud-leverandører og cloud-brugere vil være underlagt EU's regler, og hvilket love de i så fald er underlagt.

"Dette kan vises sig at være afskrækkende for oprettelsen af datacentre i EU og den generelle brug af cloud-services i EU," advarer Millard.

Der er vigtigere ting end fysisk placering

Han tilføjer, at det heller ikke er lykkedes at lukke et smuthul, som kan underminere EU-borgeres databeskyttelse, når de anvender services fra cloud-leverandører uden for EU.

Privacy og datasikkerhed er ifølge Millard vigtigere end den fysiske placering af infrastrukturen til data-storage.

"I vores anbefalinger foreslår vi en mere radikal løsning, navnlig at afskaffe restriktionen af dataeksport og i stedet fokusere på hensigtsmæssige foranstaltninger, der kan sørge for sikkerhed, gennemsigtighed og ansvarlighed, uanset hvor geografisk set personlige oplysninger opbevares," fremhæver Millard.

Europa-Kommissionens udkast vil ifølge Millard påtvinge erhvervslivet nye, komplicerede compliance-forpligtelser og give meget mere magt til Europa-Kommissionen og de nationale myndigheder, som alle vil få brug for ekstra ressourcer for at kunne håndhæve de nye regler.

Europa-Kommissionen offentliggjorde for nylig den første udbetaling på over 71 millioner kroner af finansieringen til sin EU-strategi for cloud computing.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job