DR: Licens for nye mobiltelefoner

Hvis du har investeret i en ny mobiltelefon, som kan bruges som fjernsyn, skal du betale licens. Sådan er reglerne, men i praksis gør DR intet for at håndhæve dem. Men det kommer, oplyser DR.

Du skal betale tv-licens, hvis du ser fjernsyn hjemme på computeren med et tv-kort eller ude i byen på en af de nye mobiltelefoner.

Men i praksis slipper du, da DR Licens indtil videre kun opkræver tv-licens på baggrund af traditionelle apparater.

- Reglerne er enkle, hvis man ser fjernsyn, så skal man betale licens. Det er lige meget, om det er på pc'en, mobiltelefonen, et traditionelt tv-apparat eller noget helt andet, siger Marianne Mølsted-Møller, kontorchef i DR Licens.

Gør intet i praksis

- Men i praksis gør vi indtil videre intet for at opkræve tv-licens på baggrund af andet end traditionelle tv-apparater. Vi får i dag eksempelvis personoplysninger fra radio- og tv-forhandlerne, når de sælger et apparat, men ikke fra mobil- og computerforhandlere, siger hun.

Ifølge Marianne Mølsted-Møller arbejder DR Licens løbende på at ændre reglerne, så de bliver tidssvarende.

- Men i øjeblikket vurderer vi, at antallet af seerne, der udelukkende bruger pc'er og andre enheder til at se tv, er forsvindende lille. Derfor har vi ikke ændret praksis endnu, siger hun.

Der er blevet nedsat en arbejdsgruppe under Kulturministeriet, der blandt andet arbejder på at ændre reglerne, så de bliver tilpasset en fremtidig virkelighed, hvor et stigende antal seere dropper fjernsynet og bruger pc'en, mobiltelefonen eller det håndholdte apparat til fjernsynskiggeri.

Nokia klar over problemet

Problemstillingen blev aktuel, da Nokia i sidste uge løftede sløret for den kommende 7700-model, der med en stor trykfølsom skærm og indbygget tv-tuner giver brugeren mulighed for at se fjernsyn på telefonen.

Præsentationen satte skub i en ivrig debat i flere europæiske lande om, hvorvidt der skal betales tv-licens for bærbare enheder, som kan modtage tv-signaler.

Mobiltelefonen/tv-apparatet rammer butikshylderne herhjemme til foråret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S