TDC Hosting forhandler om at overtage CSC-ansatte

TDC Hosting forhandler med indiske gigantfirma om at overtage et hemmeligt antal CSC-medarbejdere. Det sker som led i forhandlingerne om drift af 2.000 TDC-servere, CSC tidligere har stået for.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

læs også :

Endnu et TDC-selskab forhandler med Tata efter CSC-exit

CSC mister milliarder på tabte TDC-aftaler CSC til 300
medarbejdere: I er sagt op

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

CSC-chef afviser at 900 ansatte skal ud

Det TDC-ejede it-firma TDC-hosting forhandler med indiske Tata TCS om at overtage et ukendt antal af de omkring 300 CSC-medarbejdere, som er varslet virksomhedsoverdraget i forbindelse med TDC's valg af Tata TCS som ny leverandør i stedet for CSC.

Overtagelsen er en del af kontraktforhandlingerne mellem TCS og TDC Hosting om at blive underleverandør til Tata TCS på drift af 2.000 TDC-servere.

Hos TDC Hosting vil Jesper Bak Olesen ikke vil ud med, hvor mange ansatte der er tale om, før der er blæk på papiret.

TDC Hosting er ikke det eneste TDC-firma, der forhandler med TDC og Tata om at overtage en del af de 300 CSC-medarbjdere. Også Netdesign, der regner med at overtage en minibusfuld, forhandler kontrakt.

Antal hoveder hemmeligt

"Der er mennesker med i overdragelsen, helt sikkert. Det er danske ressourcer, som vil fortsætte med at sidde i Danmark. Og vi supplerer med nogle indiske ressourcer, som bliver vores offshoring platform fremadrettet, " siger han.

Han fortæller, at selskabet hidtil kun har erfaring med at benytte dansk arbejdskraft i forbindelse med håndteringen af deres kunder.

"Vi har egentlig udelukkende danske ressourcer på alt det, vi laver i dag," siger han til Computerworld.

Derfor bliver samarbejdet med Tata TCS ifølge direktøren en ilddåb for TDC Hosting i at anvende indiske ressourcer på store opgaver.

Der vil nemlig være arbejdsopgaver, som vil foregå fra Indien, fortæller Jesper Bak Olesen.

Indere skal også bruges på andre kunder

Indere skal hjælpe på prisen

Hvordan den såkaldte blend-rate ender, altså hvor stor en del af medarbejderne der udgøres af indere, kan han ikke sige i øjeblikket.

"Der bliver selvfølgelig dansk arbejdskraft i forbindelse med det her, det er helt oplagt. Der bliver danske arbejdspladser," siger han.

Hvis aftalen kommer i mål vil TDC Hosting få en indisk organisation, som kommer til at understøtte selskabet på netop de opgaver, aftalen handler om, fortæller Jesper Bak Olesen.

Og den støtte kan bruges fremadrettet i forhold til andre kunder og aftaler, medgiver direktøren.

"Det er helt klart målet, at vi på sigt vil komme til at bruge nogle indiske ressourcer også på andre kunder, specielt fordi vi bevæger os op i markedet, hvor vi konkurrerer mod IBM, CSC, NNIT, hvor vi faktisk er ret presset på prisen," siger Jesper Bak Olesen.

Lader udstyret stå

Derfor er strategien for TDC Hosting at få bygget nogle indiske ressourcer op som supplement til de danske, fortæller han.

Driften af 2.000 TDC-servere skal ifølge Jesper Bak Olesen være på plads den 1. april i år. Han fortæller, at mange af serverne vil bliver stående i samme lokaler, som de allerede befinder sig i.

Derfor bliver der på den korte bane ikke tale om at flytte serverne hen til TDC Hostings serverlokaler, sådan som det typisk foregår.

"Der er lavet nogle konstruktioner som gør, at de kan blive i de datacentre, hvor de står i dag," siger Jesper Bak Olesen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job