TDC-firma skal levere til TDC's nye it-leverandør

Dansk TDC-ejet selskab forhandler kontrakt med indere om leverancer til TDC. CSC-ansatte skal med i aftalen og skal skifte chef.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC-ejet firma bliver leverandør til Tata TCS.

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten.

Dansk TDC-leverandør forhandler om CSC-ansatte

Det TDC-ejede it-firma Netdesign forhandler med det indiske kæmpefirma Tata TCS om at blive underleverandør på de milliard-kontrakter på alt it hos TDC, som CSC mistede for nylig.   

Det bekræfter Keld Jersild Olsen overfor Computerworld.   

"Det er rigtgit at vi snakker med Tata TCS om, hvorvidt vi skal være leverandører sammen med TCS til TDC på de her netværksydelser. Der er ikke indgået kontrakt endnu, men vi har da en stærk formodning om, at vi får den aftale," siger Keld Jersild.
 
Han fortæller at firmaet også har været underleverandør til CSC på TDC's systemer.

Selskabet har i den forbindelse haft aftaler om en del af det arbejde, som Tata nu overtager på milliardkontrakter hos TDC.

Dermed kan Netdesign altså få mere arbejde på TDC-systemerne gennem inderne, end firmaet hidtil har haft gennem CSC.

"Den bliver noget større. Der er en større del af netværksdriften, som vi snakker med Tata om at overtage," siger Keld Jersild Olsen til Computerworld.

Han fortæller, at den aftale som Netdesign er i dialog med Tata omkring udelukkende omhandler TDC.

-Hvad er aftalen værd?

"Det kommer an på, hvor stor en kontrakt vi er i stand til at lave. Men det bliver ikke en af de største kontrakter i forhold til de mange penge, som er i spil mellem Tata of TDC. "

- Bliver det nærmere værdien af en dansk fodboldspiller end prisen af en spansk fodboldspiller?

"Det vil nok nærmere være prisen for en dansk landsholdsspiller. Jeg har hørt, at de spanske de bliver handlet i milliarder. Det er vi trods alt ikke op i her," siger Keld Jersild Olsen.

Kan i nå at overflytte alt udstyret og alle services fra CSC til Tata TCS sammen med jeres med-underleverandører og Tata inden den 1. april?   

"Jeg er bekendt med, at 1. april er en magisk dato for Tata og dermed også TDC. Men det er jo ikke en dato, som vi endnu har underskrevet noget på eller givet nogen garanti. Men hvis det er en dato der er vigtig for Tata eller TDC, så er jeg sikker på, at vi sagtens kan nå det,"  siger han.

Læs også:

TDC-ejet firma bliver leverandør til Tata TCS.

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten.

Dansk TDC-leverandør forhandler om CSC-ansatte
.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S