Forældet jobklausul sikrer DCS guldagentur

En forældet konkurrenceklausul sikrer DCS et guldrandet agentur, som ellers var på vej til EET.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Læs også: To agenturer forsvandt fra EET-opkøb

Da EET sidste år overtog aktiverne i den konkursramte distributør GS Scandiavia, blev det uden to agenturer heriblandt agenturet for højttalerproducenten Edifier.

Som vi beskrev i går fulgte agenturet med Peter Hjordt fra GS Scandinavia direkte til DCS, hvor Hjordt fik titel af Nordic Product & Business Development Manager.

Tinna Pichard fortalte, at de to agenturer ikke har den store betydning rent økonomisk for EET's forretning, hvilket i hvert fald Edifier-agenturet havde for GS Scandinavia.

"Edifier var det største og mest indbringende agentur for GS overhovedet og noget, som jeg har bygget op gennem de sidste mange år," siger Peter Hjordt.

Agenturet for Edifier, der laver højttalere og dockingstationer til iPods og lignende, kunne Peter Hjordt derfor "under ingen omstændigheder bare smide fra sig".

"I den endelige proces endte det også som et krav fra Edifiers side, at agenturet fulgte mig," siger Peter Hjordt.

Konkurrenceklausul

Manglen på en konkurrenceklausul kunne være en forklaring på, at EET uden de store sværdslag lod Edifier-agenturet forsvinde sammen med Peter Hjordt.

Vi spurgte Peter Hjordt, om ikke han var bundet af en konkurrenceklausul, siden han kunne gå direkte fra GS Scandinavia til konkurrenten DCS.

"Jo, der var en konkurrenceklausul i sin tid, men der var tale om en temmelig gammel konkurrenceklausul, og reglerne er forlængst ændret, så den holder ikke vand længere," forklarer Peter Hjordt.

Angiveligt blev konkurrenceklausulen heller ikke honoreret fra EET's side, hvilket også er et krav for at gøre den gældende.

Tinna Pichard, administrerende direktør for EET i Danmark, vil ikke kommentere sagen yderligere:

"Den sag er lukket for vores vedkommende," siger hun.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,