Første doktor fra IT-universitetet på vej

Docent Finn Kensing skal på fredag som den første forsvare en doktordisputats på IT-universitet i København. Han har uviklet en model, der kan spare virksomheder tid og penge, når de iværksætter større IT-projekter.

53-årige Finn Kensing bliver den første doktor fra IT-universitet i København, når skolen på fredag slår dørene op til det første doktorforsvar i universitetets korte historie.

Her skal Finn Kensing, til daglig docent på IT-universitet, forsvare sin doktordisputats om IT-forundersøgelser: "Methods and Practices in Participatory Design".

Finn Kensing har undersøgt, hvorfor IT-projekter i danske virksomheder ofte ender galt med overskredne budgetter og tidsplaner til følge.

Brug penge på planlægning

Kensing mener, at virksomhederne bruger for lidt tid og for få penge på planlægning, før de går i gang med IT-projekterne. Han mener, at IT-forundersøgelse er alfa og omega for et vellykket IT-projekt.

- I en af de virksomheder, vi har samarbejdet med, beløb udgiften til forundersøgelsen sig til to procent af den samlede investering. Har man ikke råd til det, mener jeg ikke, at man skal igangsætte et IT-projekt, fortsætter han.

Han sammenligner arbejdet med en IT-forundersøgelse med en arkitekts:

- For at udarbejde en god løsning skal arkitekten forstå forhold omkring grund og omgivelser, bygherrens ønsker, muligheder i standardelementer og andre materialer. Det samme gælder for IT-projekter, siger Finn Kensing.

Finn Kensing er uddannet cand.scient. fra Århus Universitet. Han har i flere omgange været gæsteforsker på Xerox Palo Alto Research Center og Stanford Universitet i USA.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S