Derfor er det gået helt galt med studerendes it

Se hvorfor de studerende på Professionshøjskolen Metropol ikke kan få leveret ordentligt internet.

Artikel top billede

Læs også: Studerende på barrikaderne over netværks-nedbrud.

Professionshøjskolen Metropols problemer med netværks-nedbrud er "utilfredsstillende."

Sådan lyder det fra direktør Nicolai Kragh Petersen, i et svar til formand for De Studerendes Råd på læreruddannelsen, Sarah Haug Rasch, der langer voldsomt ud efter skolen. Det kan du læse mere om her.

Nicolai Kragh Petersen erkender, at skolen har været ramt af it-problemer "på det seneste".

Nicolai Kragh Petersen forklarer, at det trådløse netværk har været ramt af problemer som følge af det stigende antal computere og smartphones, som studerende og ansatte hiver med i skolen, hvilket tærer på kapaciteten.

"Antallet af enheder som 'kobles på' netværket er således kraftigt forøget. Dette udfordrer kapaciteten på det eksisterende netværk og konsekvensen er derfor, at I af og til opleve, at man ikke kan komme på," skriver han i sin mail til Sarah Haug Rasch.

Samtidig kalder han printerproblemerne på læreruddannelsen for et "smertensbarn", der vil blive udskiftet til at kunne dække hele Metropolskolen.

Haster efter udviklingen

Til Computerworld siger Nicolai Kragh Petersen, at netværksproblemerne har rod i to ting.

Dels en opgradering af en firewall-løsning, som har afstedkommet tre planlagte nedlukninger og udfald i januar og februar, dels en sand eksplosion af mobile enheder, der presser netværkskapaciteten på Institut for Skole og Læring til det yderste.

Han tilføjer samtidigt, at skolens over 10.000 studerende skal kunne gå problemfrit på trådløst internet, men fordi de studerende på Skole og Læring bruger it-værktøjer meget heftigt, er det dem, der er stødt på netværks-problemerne først.

Disse løsninger er på vej

Løsninger på vej

Med hensyn til firewall-opgraderingen skulle der ikke være flere problemer ifølge Nicolai Kragh Petersen.

Med hensyn til netværkskapaciteten forsøges den løbende forøget. Eksempelvis har skolen opgraderet fra 11 trådløse access points i 2009 til 34 access points i dag.

"Du kan godt gå på nettet i dag og i morgen, men problemet er opstået, fordi mange studerende er gået på det trådløse internet på samme tid," lyder det fra Nicolai Kragh Petersen.

Han oplyser, at i dag kan netværket håndtere mindst 500 samtidige bruger, men dette ikke altid er nok. Derfor er professionshøjskolen i gang med at etablere en løsning som kan håndtere, at langt flere studerende samtidigt kan gå på det trådløse internet.

Hverken Nicolai Kragh Petersen eller it-afdelingen kan dog sige, hvor mange samtidige brugere det næste netværk kan håndtere.

"Men det skulle give en betydelig forbedring," lyder det fra direktøren for Professionshøjskolen Metropol.

Skrotter dyrt printer-udstyr

For at få løst printer-problemerne med udskrifter fra de studerendes egne computer, har skolen længe kæmpet for at få løsningen på plads med dens eksisterende printere, der er blevet indkøbt decentralt, før Professionshøjskolen Metropol sammenlagde sin it-afdeling i 2009.

"Vores eksisterende og dyrt indkøbte printer-løsning har vist sig at være dysfunktionel, selv om vi har prøvet at få mest ud af den. Nu prøver vi så at lave vores egne løsninger," siger Nicolai Kragh Petersen.

Han peger på, at den fremtidige printer-løsning vil bevirke, at eksempelvis en studerende fra Institut for Skole og Læring kan printe sine papirer ud på printere på hele Professionshøjskolen Metropol.

Både problemerne med print og med de trådløse netværk loves endeligt løst efter sommerferien - altså om et halvt års tid.

Her og nu er Nicolai Kragh Petersen dog mere end villig til at tage en dialog med studerende omkring, hvordan it-infrastrukturen kan udbedres på Professionshøjskolen Metropol.

Læs også: Studerende på barrikaderne over netværks-nedbrud.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job