Salget af lommecomputere under pres

Der bliver for andet år i træk solgt færre nye håndholdte computere end tidligere, viser tal fra analysevirksomheden Gartner. Øget konkurrence fra mobiltelefoner får skylden for faldet. HP lyser dog op og har mere end fordoblet markedsandelen det seneste år.

For ottende kvartal i træk bliver der langet færre håndholdte computere - de såkaldte pda'ere - over disken end kvartalet i forvejen. Det viser nye tal fra analysevirksomheden Gartner, der har undersøgt de store leverandørers markedsandele.

Faldet i tredje kvartal 2003 vurderer Gartner til at være på beskedne 0,2 procent, men sammenholdt med faldet på 9,1 procent i hele 2002 får det alarmklokkerne til at ringe hos analytikerne.

Det er specielt salget af håndholdte computere, som ikke er baseret på mainstream operativsystemer, der trækker salget ned.

- Men faldet skyldes også øget konkurrence fra mobiltelefoner, der indeholder de samme kalendere, adressebøger og andre funktioner til håndtering af personlig information, som tidligere var de fundamentale applikationer på pda'ere, siger Todd Kort, der er hovedanalytiker for Gartners Computing Platform Worldwide Group.

HP trækker op

Markedet for håndholdte computere ville være faldet endnu kraftigere, hvis ikke Hewlett-Packard (HP) havde succes med sin pda.

Virksomheden nåede i tredje kvartal op på en markedsandel på 23,1 procent, hvilket er mere end en fordobling i forhold til samme kvartal sidste år, hvor HPs markedsandel var på 11,6 procent.

- HP forfriskede sin produktlinje med fem nye modeller i juni i kølvandet på lanceringen af Windows Mobile 2003. De fik positive anmeldelser og priserne var meget lavere end kunderne var vant til fra H's side. Derfor er HP i dag førende på pda-markederne i Vesteuropa og Asien, siger Todd Kort.

Palm er fortsat den førende pda-producent på verdensplan med en markedsandel på 34,2 procent, hvilket er en lille fremgang i forhold til sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job