Salget af lommecomputere under pres

Der bliver for andet år i træk solgt færre nye håndholdte computere end tidligere, viser tal fra analysevirksomheden Gartner. Øget konkurrence fra mobiltelefoner får skylden for faldet. HP lyser dog op og har mere end fordoblet markedsandelen det seneste år.

For ottende kvartal i træk bliver der langet færre håndholdte computere - de såkaldte pda'ere - over disken end kvartalet i forvejen. Det viser nye tal fra analysevirksomheden Gartner, der har undersøgt de store leverandørers markedsandele.

Faldet i tredje kvartal 2003 vurderer Gartner til at være på beskedne 0,2 procent, men sammenholdt med faldet på 9,1 procent i hele 2002 får det alarmklokkerne til at ringe hos analytikerne.

Det er specielt salget af håndholdte computere, som ikke er baseret på mainstream operativsystemer, der trækker salget ned.

- Men faldet skyldes også øget konkurrence fra mobiltelefoner, der indeholder de samme kalendere, adressebøger og andre funktioner til håndtering af personlig information, som tidligere var de fundamentale applikationer på pda'ere, siger Todd Kort, der er hovedanalytiker for Gartners Computing Platform Worldwide Group.

HP trækker op

Markedet for håndholdte computere ville være faldet endnu kraftigere, hvis ikke Hewlett-Packard (HP) havde succes med sin pda.

Virksomheden nåede i tredje kvartal op på en markedsandel på 23,1 procent, hvilket er mere end en fordobling i forhold til samme kvartal sidste år, hvor HPs markedsandel var på 11,6 procent.

- HP forfriskede sin produktlinje med fem nye modeller i juni i kølvandet på lanceringen af Windows Mobile 2003. De fik positive anmeldelser og priserne var meget lavere end kunderne var vant til fra H's side. Derfor er HP i dag førende på pda-markederne i Vesteuropa og Asien, siger Todd Kort.

Palm er fortsat den førende pda-producent på verdensplan med en markedsandel på 34,2 procent, hvilket er en lille fremgang i forhold til sidste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect