SAS: IT-selskab solgt inden årsskiftet

Salget af SAS' IT-selskab, Scandinavian IT Group, er ifølge flyselskabets koncernchef en realitet inden nytår. Aktuelt er der forhandlinger med tre potentielle købere af IT-selskabet.

Inden nytår har SAS' IT-selskab, Scandinavian IT Group (SIG), fået nye ejere. Det vurderer flyselskabets koncernchef, Jørgen Lindegaard.

Koncernchefen kom ikke nærmere ind på, hvilke bejlere SAS har til IT-selskabet, men antallet af potentielle købere er angiveligt nede på tre.

- Vi forhandler med tre budgivere, og en handel skal være underskrevet inden nytår, siger Jørgen Lindegaard ifølge nyhedsbureauet Direkt.

SAS satte IT-selskabet til salg i august som led i en større sparerunde i luftfartsselskabet. Siden da har der været mange spekulationer om, hvem der løber af med SIG.

Selskaber som Mærsk Data og IBM har meldt åbent ud, at de er interesserede i SIG. Men også CSC og EDS vurderes af brancheanalytikere som oplagte kandidater. Som femte kandidat har det indiske selskab Tata været nævnt.

Et af de afgørende kort i forhandlingerne om salget af SIG er, hvor længe luftfartselskabet vil forsikre, at det forsætter som kunde i SIG. Uden SAS som kunde i IT-selskabet forsvinder 90 procent af den nuværende omsætning og dermed en del af interessen for at smække betragtelige summer på bordet for selskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job