Eksplosiv belgisk Nokia-test trækkes tilbage

Den belgiske forbrugerorganisation, der i sidste uge anklagede Nokia for at fremstille eksplosive mobil-batterier, har ændret mening. Testens resultater er alligevel ikke sikre, fordi den kan være udført med billige kopi-batterier.

En belgisk forbrugerorganisation trækker nu i land og mener alligevel ikke, at dens undersøgelse beviser, at Nokias mobilbatterier er eksplosionsfarlige.

Påstanden blev fremsat af en belgisk pendant til det danske Forbrugernes Hus, Verbruikersunje/Association Belge des consommateurs, der havde udført en test af Nokia mobilbatterier.

Testen viste, at Nokia-batterier manglede den mest almindelige sikring, der skulle hindre batterierne i at gå op i røg.

Forbrugerorganisationen trækker nu påstanden tilbage, fordi belgierne alligevel ikke er sikre på, at batterierne i testen var originale Nokia mobilbatterier.

- Da der findes en række uoriginale batterier på markedet, og nogle af disse sandsynligvis har været med i vores test, er vores resultater og konklusioner baseret på dette. Derfor har vi aftalt med Nokia, at der skal gennemføres en ny test, som kun omfatter batterier leveret af Nokia. Testen vil blive gennemført så hurtigt som muligt, skriver belgierne i en pressemeddelelse.

Kopi-batterier får skylden

Pressemeddelelsen blev sendt ud i går, efter belgierne havde holdt et møde med Nokia, hvor de diskuterede testens resultater.

Dermed ser det ud til at Nokia trækker det længste strå i den debat, der har hersket ovenpå belgiernes opsigtsvækkende testresultater blev offentliggjort.

Testen blev gennemført, fordi der i den senere tid har været mindst tre offentligt kendte sager, hvor Nokia telefoner er sprunget i luften.

Mobilproducenten har hele tiden hævdet, at der ikke er nogen fare for, at deres egne mobilbatterier sprænger i luften, men at der udelukkende er tale om en risiko fra de billige kopi-batterier, der findes på markedet.

Nokia har hævdet, som belgiernes test-resultater i øvrigt bekræfter, at producenterne af kopi-batterierne springer forskellige sikkerhedsforanstaltninger over i produktionen, der ellers skulle forhindre batterierne i at overophede.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland