Webmasteren aner ikke noget om hacker-angreb

De fleste af de webmastere, der har oplevet, at deres sider er blevet hacket, ved ikke, hvordan det skete.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan opdagede styrelse stort hacker-angreb

Computerworld News Service: De fleste administratorer af kompromitterede websites ved ikke, hvordan deres websites blev hacket.

Kun seks procent opdager selv den skadelige aktivitet, viser ny rapport udgivet af StopBadware og Commtouch.

Den nyligt udkomne rapport Compromised Websites: An Owner's Perspective (pdf) er baseret på en spørgeundersøgelse blandt flere end 600 administratorer og ejere af websites.

Den er gennemført over flere måneder af sikkerhedsleverandøren Commtouch og nonprofit-organisationen StopBadware, der hjælper webmastere med at identificere, udbedre og forhindre brud på websites sikkerhed.

Her er hullerne

Hovedårsagen til kompromitteringer af websites er tilsyneladende anvendelsen af forældende versioner af content management-systemer (CMS'er). Dette angives som årsag for hackede websites af 20 procent af respondenterne.

12 procent af de adspurgte webmastere svarer, at en computer, der blev brugt til at opdatere websitet, var inficeret med malware.

Seks procent svarer, at de havde fået stjålet deres loginoplysninger, mens to procent angiver som årsag, at de havde logget ind via åbne trådløse netværk eller fra offentlige computere.

Hele 63 procent af respondenterne svarer dog, at de slet ikke er klar over, hvordan deres websites blev kompromitteret.

WordPress er det CMS, der blev brugt til flest af de kompromitterede websites. Det drejede sig om 28 procent af tilfældene.

Men WordPress sidder ifølge data fra w3techs.com på over 50 procent af det samlede CMS-marked, så i forhold til hvor udbredt WordPress er, bliver der faktisk hacket relativt færre WordPress-sites end sites bygget på andre platforme såsom Joomla eller osCommerce.

Hov, er jeg blevet hacket?

49 procent af respondenterne fandt først ud af, at deres websites var blevet kompromitteret, fordi browseren eller søgemaskinen advarede om det.

18 procent blev gjort opmærksom på det af en kollega eller ven, 10 procent af et sikkerhedsfirma og syv procent af deres leverandør af webhosting.

Kun seks procent af respondenterne opdagede selv bruddet på sikkerheden, fordi de lagde mærke til mistænkelig eller øget aktivitet på deres websites, fremhæves det i rapporten.

En tredjedel af respondenterne er ikke klar over, præcist hvordan deres websites er blevet misbrugt i forbindelse med kompromitteringen. De, der er klar over det, peger på hosting af malware og skadelige scripts til omdirigering af besøgende som de mest almindelige former for misbrug - henholdsvis 25 og 18 procent.

Får løst problemet - sådan da

Det lykkedes 46 procent af de adspurgte webmastere med hackede websites at løse problemet selv ved hjælp af information fra hjælpefora og andre websites.

20 procent løste problemet ved at følge instruktioner fra sikkerhedsfirmaer og 14 procent med hjælp fra deres hostingleverandør.

Mere end en fjerdedel svarer dog, at deres websites fortsat var kompromitteret efter adskillige forsøg på at løse problemet.

I alt svarer 28 procent, at de overvejer at skifte leverandør af webhosting efter at have været udsat for hacking.

Spørgeundersøgelsen viser, at det er tre gange så sandsynligt for en webmaster at overveje at forlade en hostingleverandør, der kræver ekstra betaling for hjælp i forbindelse med brud på sikkerheden eller som helt afviser at hjælpe.

Rapporten konkluderer, at mange webmastere ikke er opmærksomme nok på, hvilke trusler deres websites er udsat for, og hvordan de bør håndtere eventuelle brud på sikkerheden.

Man kan nå langt i forhold til at forhindre kompromitteringer af websites med grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger.

Det kan være at holde CMS'et og dets plugins opdateret, bruge stærke og varierede kodeord, der ikke er gemt på lokale computere samt regelmæssigt at skanne computere for malware, fremhæves det i rapporten.

Derudover ser det ud til, at der er brug for bedre metoder til proaktivt at gøre webmastere opmærksomme på det, når deres websites er blevet hacket.

Leverandører af webhosting har her en oplagt mulighed for at styrke deres brand og renommé ved at uddanne og hjælpe kunder, der har fået deres websites hacket, foreslås det i rapporten.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Sådan opdagede styrelse stort hacker-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S