Microsoft må betale 394 mio. i patentsag

En jury i USA har bestemt, at Microsoft skal betale 394 millioner kroner i erstatning til IT-selskabet SPX, fordi Microsoft med fuldt overlæg har brudt et af selskabets patenter. Microsoft afviser anklagerne og anker sandsynligvis dommen.

En amerikansk jury har besluttet, at softwaregiganten Microsoft skal betale 394 millioner kroner i skadeserstatning til IT-virksomheden SPX for at have brudt den amerikanske patentlovgivning.

Amerikanske SPX havde lagt sag an mod Microsoft gennem datterselskabet Imagexpo i oktober sidste år, fordi selskabet mente, at Microsoft forbrød sig mod et af Imagexpos patenter i NetMeeting-softwaren.

Helt præcist mener SPX, at Microsoft brugte den patenterede software i funktionen Whiteboard i NetMeeting-softwaren, som Microsoft stoppede i tredje udgave.

Microsoft afviser anklager

Den anklage gav juryen SPX ret i og slog i kendelsen også fast, at Microsoft med fuldt overlæg brød patentet.

Men det afviser Microsoft.

- Vi er skuffede over juryens dom, og vi er fortsat overbeviste om, at der ikke på nogen måde er tale om et brud på patentlovgivningen. Der er stor forskel på Imagexpos og Microsofts teknologier, siger Microsofts talskvinde, Stacy Drake.

Microsoft har fortsat mulighed for at anke dommen, og talskvinden slår fast, at der er visse aspekter af softwaregigantens forsvar, der endnu ikke er bragt ind i sagen, hvilket tyder på, at Microsoft har tænkt sig at gå videre med sagen.

Langt fra første gang

Dermed fortsætter rækken af sagsanlæg mod Microsoft, der ender med sejre til de virksomheder og institutioner, der lægger sag an.

I august besluttede en amerikansk dommer, at Microsoft skulle betale en bøde på hele 3,4 milliarder kroner til University of California og en mindre iværksættervirksomhed med base på universitetet, fordi Microsoft havde brudt et softwarepatent, som det lille selskab Eolas Technologies fik i 1998.

Kun to uger forinden havde Microsoft indgået forlig i en anden patentsag med selskabet Immersion. Det kostede 172 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere