EU udvider Oracle-undersøgelse

EU udvider sin undersøgelse af Oracles overtagelses-planer omkring konkurrenten Peoplesoft med mindst fire måneder.

EU vil bruge mindst fire måneder på at undersøge i dybden, om Oracles planlagte overtagelse af konkurrenten Peoplesoft udgør en monopol-fare. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

Den forlængede undersøgelse har været ventet af de fleste, Oracles stærke markedsposition i Europa taget i betragtning.

-Kommissionen vil specifikt undersøge effekten af denne transaktion på markedet for forretningssoftware, som bruges af de store multinationale firmaer til at koordinere og planlægge blandt andet deres finanser, human ressource-arbejde og forholdet til kunder, skriver EU-Kommissionen ifølge Cnet.

Blandt andet risikerer man, at SAP og Oracle vil blive de eneste spillere på visse markeder.

EU vil også se på, hvad det vil betyde for databasemarkedet, hvis Oracle får held af sit fjendtlige overtagelsesforsøg mod den mindre Peoplesoft, skriver Cnet.

I Oracle udtrykker man accept af, at processen nu forlænges i EU:

-Vi er med på det lange seje træk, og vi er stadig opsat på at færdiggøre vores planlagte overtagelse af Peoplesoft, sagde en talsmand for Oracle.

At undersøgelsen nu forlænges betyder ikke nødvendigvis, at EU vil være mere tilbøjelig til at afvise sammenlægningen af de to selskaber, skriver nyhedstjenesten.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS