Ny it-ballade i politiet: Vagt-system svigter

Et fejlende it-system til planlægning af arbejde og fritid presser de hårdt prøvede betjente.

Artikel top billede

Læs også: Rigspolitiet: Sådan løser vi it-problem i vagtsystem.

Rigspolitiet, der har travlt med at finde ud af, hvem der
skal betale for det droppede skandalesystem Polsag, har nye problemer med et fejlende it-system.  

Det mener i al fald politipersonalet i det storkøbenhavnske område, der har mistet tålmodigheden med systemet Polvagt, som ikke virker ordentligt.

Det fortæller formanden for Københavns Politiforening, Claus
Oxfeldt.

Ligesom med Polsag er et af problemerne lange svartider,
når personalet betjener systemet, der ellers skulle spare myndigheden tid, når vagtskemaerne planlægges.

"Det er en farce"

Rigspolitiet har i løbet af det sidste år udrullet det nye
it-system til vagtplanlægning løbende i landets politidistrikter, sådan som det også var meningen med det skrottede system Polsag.

Som de sidste i rækken fik personalet i Storkøbenhavn, der
tæller en femtedel af landets styrke, det nye system den 1. januar. Og siden er det gået helt galt, mener formanden for København Politiforening.

"Det har jo været en farce i snart en lang periode," siger
han.

Personalet har i længere tid været i dialog med Rigspolitiet
omkring problemerne med Polvagt-systemet omkring en lang række tekniske problemer, som medarbejderne oplever i forbindelse med planlægningen af politifolkenes vagter og fritid.

Stillede ultimatum
"Status er, at der bliver arbejdet på højtryk med alle mulige
tekniske fejl. Københavns Politis ledelse er helt enige med os i, at der er mange tekniske problemer, der skal løses. Så man lægger massivt pres på Rigspolitiet i forhold til at få løst de her tekniske problemer med Polvagt," siger han. 

Blandt andet stillede Københavns Politiforening i januar Københavns Politis ledelse et ultimatum på et par uger. Kom der ikke skred i fejlrettelserne, var der ikke længere støtte til projektet fra Københavns Politiforening.

Herefter nedtonende Københavns Politiforening kritikken, fordi Rigspolitiet, ifølge Claus Oxfeldt, tog kritikken til sig ved at gå i ugentlig dialog med de ansatte.

Men problemerne er stadig ikke løst, fortæller Claus Oxfeldt.

"Vi bruger jo stadigvæk uforholdsmæssig meget tid på at
sidde og lave tjenesteplanlægningen. Vores mellemledere bruger jo nærmest al deres tid på det," siger han.

Manglede feriemodul

Samtidig manglede Rigspolitiets system ifølge Claus Oxfeldt et modul til ferieplanlægning. Derfor beordrede Rigspolitiet politikredsene til at organisere årets sommerferieplanlægning i det eksisterende it-system Polpai (Politiets Personaleadministrative Informationssytem) i stedet.  

"Man var nødt til at lave ferieplanlægning efter det gamle system. Vi fik en lodret ordre på, at vi skulle ferieplanlægge efter det gamle system, for det kunne Polvagt ikke håndtere," siger han.

Senest er det dog lykkedes at rette på systemet, sådan at det alligevel er muligt at planlægge sommerferien med Polvagt, forklarer han.

Han tilføjer, at det ikke kun er de københavnske betjente,
men personale i hele landet, der fik beskeden om, at ferieplanlægningen ikke skal foregå i det nye system Polvagt.

"Det er jo nærmest komisk, at man vil lave et nyt tjenesteplanlægningssystem, som skulle gøre det mere enkelt, og så må man gå tilbage til det gamle, efter at det har kørt i dansk politi i mere end et år," siger Claus Oxfeldt.

Han mener ikke, at hans medlemmer har været for heldige med it fra Rigspolitiet på det seneste.

"Det går jo slet ikke. Der er jo så mange udfordringer hele tiden med vores it, at man tager sig til hovedet. Altså, det går skidt. Det går rigtigt dårligt," siger han til Computerworld.

Læs også: Rigspolitiet: Sådan løser vi it-problem i vagtsystem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job