Telia Sverige tilbyder gratis 3G-opgradering

Telia Sonera i Sverige tilbyder 3,6 millioner telekunder at få deres almindelige mobilabonnement opgraderet til 3G i marts næste år. Dermed er der for alvor sparket gang i kampen om kunder til tredje generations mobiltelefoni i Sverige.

Telia Soneras omkring 3,6 millioner mobilkunder kan uden omkostninger få opgraderet deres almindelige GSM-abonnement til 3G, når teleselskabet i marts næste år går i luften med 3G-mobiltelefoni i Sverige.

- Skridtet til 3G-mobiltelefoni skal være enkelt. Vores kunder skal få glæde af de nye funktioner i 3G-mobiltelefonien uden at bekymre sig om teknikken, siger Marie Ehrling, vicedirektør i Telia Sonera Sverige.

Dermed spidser kampen om 3G-kunderne på det svenske marked til. De store aktører er Telia Sonera og Tele 2 på den ene side og mobiloperatøren 3 på den anden.

500 tester nettet

Tele2 og Telia Sonera har sammen bygget 3G-net i de store byer i Sverige og er nu i færd med rulle 3G-nettet ud til resten af Sverige.

Selskaberne regner med en dækning på 70 procent ved årsskiftet.

Telia Sonera er den anden store operatør, der lancerer tjenester som videotelefoni, positionering, billedoverførsler og hurtig opkobling via 3G i Sverige.

Den store konkurrent er teleselskabet 3, der også har lanceret 3G-mobiltelefoni herhjemme.

Fra 1. december indleder Telia en testperiode, hvor 500 udvalgte kunder tester funktionaliteten i det nye 3G-net. Hvis alt går efter planen, går selskabet i luften med 3G-tjenester til marts.

Telia Sonera har meldt ud, at priserne for 3G-tjenesterne kommer til at ligge på niveau med nuværende priser på tale- og datatjenester.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job