DTU klar med ny supercomputer

Et supercomputer på 210 Dell servere skal forbedre modellerne for vindstrømme. Clusteret er lige blevet samlet på DTU, som huser den danske forskning af strømninger i vand, bølger og vind. Clusteret er det største, som Dell har solgt i Norden.

Dell leverer en superklynge bestående af 210 Dell-servere, der skal bruges af forskere inden for et af videnskabens store uløste mysterier, vindturbulens på DTU. Nu er det hele samlet og klar til at køre.

Strømninger i vand og vindturbulens har trods 100 års forskning indtil nu undviget matematiske forklaringer.

- Der skal flere beregninger til, end en mand kan nå at udføre på et helt liv for at regne på disse vindfænomener, siger Jess Michelsen som er lektor på DTU og forskningsansvarlig for projektet.

Derfor har DTU købt en supercomputer, som skal bruges inden for forskning og udvikling af vindmøller.

Clustret er ét af Danmarks største, og det største Dell har solgt i Norden.

Dansk vindforskning i top

Clustret består af 210 Dell Poweredge 650 servere med Intel 4 2,4 GhZ processorer, som tilsammen har en kapacitet på én teraflop.

- Når vi kan computersimulere en nøjagtig matematisk beskrivelse af vekselvirkningen mellem vinden og et vindmølledesign, betyder det, at det bliver billigere at udvikle nye og bedre vindmøller, siger Niels Sørensen, lektor på Risø.

Niels Sørensen og Jess Michelsen, som skal arbejde på projektet har sammen udviklet Ellipsys, som er et program til vindsimuleringer. Programmet viste sig at være det bedste til at udføre beregninger på en vindmølles aerodynamik i en test udført af det amerikanske rumfartsagentur NASA.

Clusteret har fået navnet Yggdrasil efter livets træ, som bar himmelhvælvingen i den nordiske mytologi. Operativsystemet er serverversionen af Red Hat Enterprise Server Linux.

Supercomputeren har kostet tre millioner og pengene er bevilget af DCSC (Danish Center for Scientific Computing).

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S