Løfte: Ansatte på Apple-fabrik skal have mere i løn

Moderselskabet til Apples underleverandør Foxconn lover sine taiwanske ansatte en "væsentlig" lønforhøjelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hon Hai, der er moderselskab til Foxconn, som producerer mange af Apples produkter heriblandt iPhone, stiller sine ansatte en klækkelig lønforhøjelse i udsigt.

Selskabet oplyser, at lønforhøjelsen vil blive gennemført i juli med det formål at fastholde og tiltrække talent i forbindelse med en udvidelse af aktiviteterne.

I et tv-interview siger bestyrelsesformand for Hon Hai, Terry Gou, at hans selskab er ved at gennemgå lønsatserne for de ansatte i Taiwan, hvor borgerne har stået overfor stigende leveomkostninger, siden staten fjernede en ordning til at delvist fastfryse brændstofpriserne på hjemmemarkedet, forklares det i en artikel i Taipei Times.

Simon Hsing, der er talsmand for Hon Hai, oplyser, at lønforhøjelsens størrelse endnu ikke er fastlagt, men han fremhæver ifølge Dow Jones, at den vil blive væsentlig.

Arbejdernes lønninger er steget, siden adskillige ansatte hos Foxconn begik selvmord på flere af selskabets fabrikker i 2010.

Arbejdsforholdene på Foxconns fabrikker er siden blevet voldsomt kritiseret. For nylig offentliggjorde Fair Labour Association sin undersøgelse af forholdene, som afslørede væsentlige problemer.

Apples topchef, Tim Cook, besøgte angiveligt en af Foxconns fabrikker 30. marts, hvilket var samme dag, undersøgelsen fra Fair Labour Association blev offentliggjort.

Læs også:

Så elendige forhold har arbejdere på Apple-fabrik.

Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen.

Derfor lægger Apple sin produktion i Fjernøste.n

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker.

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S