Løfte: Ansatte på Apple-fabrik skal have mere i løn

Moderselskabet til Apples underleverandør Foxconn lover sine taiwanske ansatte en "væsentlig" lønforhøjelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hon Hai, der er moderselskab til Foxconn, som producerer mange af Apples produkter heriblandt iPhone, stiller sine ansatte en klækkelig lønforhøjelse i udsigt.

Selskabet oplyser, at lønforhøjelsen vil blive gennemført i juli med det formål at fastholde og tiltrække talent i forbindelse med en udvidelse af aktiviteterne.

I et tv-interview siger bestyrelsesformand for Hon Hai, Terry Gou, at hans selskab er ved at gennemgå lønsatserne for de ansatte i Taiwan, hvor borgerne har stået overfor stigende leveomkostninger, siden staten fjernede en ordning til at delvist fastfryse brændstofpriserne på hjemmemarkedet, forklares det i en artikel i Taipei Times.

Simon Hsing, der er talsmand for Hon Hai, oplyser, at lønforhøjelsens størrelse endnu ikke er fastlagt, men han fremhæver ifølge Dow Jones, at den vil blive væsentlig.

Arbejdernes lønninger er steget, siden adskillige ansatte hos Foxconn begik selvmord på flere af selskabets fabrikker i 2010.

Arbejdsforholdene på Foxconns fabrikker er siden blevet voldsomt kritiseret. For nylig offentliggjorde Fair Labour Association sin undersøgelse af forholdene, som afslørede væsentlige problemer.

Apples topchef, Tim Cook, besøgte angiveligt en af Foxconns fabrikker 30. marts, hvilket var samme dag, undersøgelsen fra Fair Labour Association blev offentliggjort.

Læs også:

Så elendige forhold har arbejdere på Apple-fabrik.

Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen.

Derfor lægger Apple sin produktion i Fjernøste.n

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker.

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S