Løfte: Ansatte på Apple-fabrik skal have mere i løn

Moderselskabet til Apples underleverandør Foxconn lover sine taiwanske ansatte en "væsentlig" lønforhøjelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hon Hai, der er moderselskab til Foxconn, som producerer mange af Apples produkter heriblandt iPhone, stiller sine ansatte en klækkelig lønforhøjelse i udsigt.

Selskabet oplyser, at lønforhøjelsen vil blive gennemført i juli med det formål at fastholde og tiltrække talent i forbindelse med en udvidelse af aktiviteterne.

I et tv-interview siger bestyrelsesformand for Hon Hai, Terry Gou, at hans selskab er ved at gennemgå lønsatserne for de ansatte i Taiwan, hvor borgerne har stået overfor stigende leveomkostninger, siden staten fjernede en ordning til at delvist fastfryse brændstofpriserne på hjemmemarkedet, forklares det i en artikel i Taipei Times.

Simon Hsing, der er talsmand for Hon Hai, oplyser, at lønforhøjelsens størrelse endnu ikke er fastlagt, men han fremhæver ifølge Dow Jones, at den vil blive væsentlig.

Arbejdernes lønninger er steget, siden adskillige ansatte hos Foxconn begik selvmord på flere af selskabets fabrikker i 2010.

Arbejdsforholdene på Foxconns fabrikker er siden blevet voldsomt kritiseret. For nylig offentliggjorde Fair Labour Association sin undersøgelse af forholdene, som afslørede væsentlige problemer.

Apples topchef, Tim Cook, besøgte angiveligt en af Foxconns fabrikker 30. marts, hvilket var samme dag, undersøgelsen fra Fair Labour Association blev offentliggjort.

Læs også:

Så elendige forhold har arbejdere på Apple-fabrik.

Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen.

Derfor lægger Apple sin produktion i Fjernøste.n

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker.

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job