Løfte: Ansatte på Apple-fabrik skal have mere i løn

Moderselskabet til Apples underleverandør Foxconn lover sine taiwanske ansatte en "væsentlig" lønforhøjelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hon Hai, der er moderselskab til Foxconn, som producerer mange af Apples produkter heriblandt iPhone, stiller sine ansatte en klækkelig lønforhøjelse i udsigt.

Selskabet oplyser, at lønforhøjelsen vil blive gennemført i juli med det formål at fastholde og tiltrække talent i forbindelse med en udvidelse af aktiviteterne.

I et tv-interview siger bestyrelsesformand for Hon Hai, Terry Gou, at hans selskab er ved at gennemgå lønsatserne for de ansatte i Taiwan, hvor borgerne har stået overfor stigende leveomkostninger, siden staten fjernede en ordning til at delvist fastfryse brændstofpriserne på hjemmemarkedet, forklares det i en artikel i Taipei Times.

Simon Hsing, der er talsmand for Hon Hai, oplyser, at lønforhøjelsens størrelse endnu ikke er fastlagt, men han fremhæver ifølge Dow Jones, at den vil blive væsentlig.

Arbejdernes lønninger er steget, siden adskillige ansatte hos Foxconn begik selvmord på flere af selskabets fabrikker i 2010.

Arbejdsforholdene på Foxconns fabrikker er siden blevet voldsomt kritiseret. For nylig offentliggjorde Fair Labour Association sin undersøgelse af forholdene, som afslørede væsentlige problemer.

Apples topchef, Tim Cook, besøgte angiveligt en af Foxconns fabrikker 30. marts, hvilket var samme dag, undersøgelsen fra Fair Labour Association blev offentliggjort.

Læs også:

Så elendige forhold har arbejdere på Apple-fabrik.

Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen.

Derfor lægger Apple sin produktion i Fjernøste.n

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker.

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S