Microsoft: Kritiske sikkerhedshuller i Office

Nye kritiske sårbarheder gør vedhæftede filer i spam ekstra farlige. Se her hvilke dokumentformater, du skal være særlig opmærksom på.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fire ud af de seks sikkerhedsbulletiner, som Microsoft har offentliggjort i forbindelse med den kommende Patch Tuesday, beskriver kritiske sikkerhedsopdateringer.

Én af sårbarhederne er allerede mål for et angreb i omløb.

Sikkerhedsbulletinen MS12-027 beskriver en kritisk sårbarhed i Microsoft Office i alle versioner fra 2003 til 2010 - på nær 64-bit versionen af Office 2010 - og kan udnyttes af angreb, der er indlejret i dokumenter i rich text format (RTF).

Teknologichef Wolfgang Kandek fra Qualys fortæller, at der er konstateret et indtil videre begrænset antal faktiske angreb mod denne sårbarhed.

Nu hvor information om sårbarheden er offentlig tilgængelig, vil det dog ikke vare længe, før der sker en stigning i angrebene mod denne sårbarhed, vurderer han.

Lidt uhyggelig

Jason Miller, der er chef for analyse og udvikling hos VMware, synes, at sårbarheden, der beskrives i MS12-027, "er lidt uhyggelig," fordi den også berører SQL Server og udviklingsværktøjer såsom Visual Basic og Visual FoxPro og sandsynligvis vil blive brugt i spam-angreb.

Med henvisning til den seneste tids i stigende grad luskede spam-angreb, som er blevet væsentligt mere avancerede end de velkendte falske reklamer for designersmykker og potensmedicin, advarer Miller, at selv om man er meget påpasselig med hvilke e-mails, man åbner, så kan man risikere at falde for et angreb, der udnytter denne RTF-exploit.

"Jeg er ked af at sige det, men spammerne var tidligere ikke særligt kreative i deres arbejde," siger Miller.

"Men kaster man et blik på den spam, der er i omløb nu, så udgiver den sig for at være ting som bekræftelses-e-mail fra Delta Air Lines eller beskeder fra UPS, der hævder at have afleveret en pakke hjemme hos dig og at du i den forbindelse blot skal åbne et dokument for at bekræfte modtagelsen. Så de bliver altså mere og mere snedige i forhold til at lokke folk til at åbne disse vedhæftede skadelige filer."

Her skal administratorerne være særligt opmærksomme

Miller opfordrer desuden Microsofts kunder til at behandle en anden af de seks sikkerhedsopdateringer lige så alvorligt som MS12-027.

En af grundene til som administrator at være særlig opmærksom på MS12-023 er, at den retter en kritisk sårbarhed i browsere, som anvendes af slutbrugere, der ikke nødvendigvis selv er specielt opmærksomme på sikkerhedsmæssige problemstillinger, påpeger Miller.

Vigtigt mål for folk

Desuden er der stor sandsynlighed for, at denne sårbarhed vil blive udnyttet inden for de næste 30 dage, hvilket antydes af dens bedømmelse som kategori 1 på Microsofts såkaldte Exploitability Index.

"Den bliver et vigtigt mål for folk. Rettelsen af denne sårbarhed bør uden tvivl stå øverst på listen over hvilke sikkerhedsopdateringer, der skal udrulles," opfordrer Miller.

"Mange af de sårbarheder, der rettes i denne omgang, er drive by-scenarier, så der vil sandsynligvis opstå en del skadelige websites."

MS12-023 lukker en sårbarhed i Internet Explorer i alle versioner fra 6 til 9 og udkommer endda før sikkerhedsopdateringen af den sårbarhed, der blev offentliggjort i sidste måned ved hackerkonferencen CanSecWest Pwn2Own.

Yderligere to af de kommende seks sikkerhedsopdateringer lukker kritiske sårbarheder i Windows og .Net-frameworket, der gør det muligt at eksekvere kode via fjernadgang.

De sidste to sikkerhedsopdateringer vurderes som vigtige og lukker sårbarheder i Office og Forefront Unified Access Gateway.

Med disse seks sikkerhedsbulletiner er Microsoft indtil videre i år oppe på 28.

Til sammenligning udgav selskabet 34 sikkerhedsbulletiner i de første fire måneder af 2011, hvoraf halvdelen udkom i april.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S