IDC: God udsigt for nordisk IT næste år

Analysebureauet IDC ser positive tegn for IT-markedet i Norden i 2004 på trods af en ny nedjustering af væksten i 2003. Også pc-markedet er faldet i værdi, selv om markedet har taget kvantespring i antallet af solgte pc'er i årets løb. Danmark ligger forrest i feltet.

Selvom analysebureauet IDC nedjusterer sin vækstprognose for IT-markedet for det år, der snart er gået, er der udsigt til forbedringer i det nordiske marked næste år, lyder vurderingen.

- Der er tydelige tegn i markedet på, at det gradvist forbedres. Effekten af det vil blive mere tydelig i 2004 i forhold til 2003, skriver bureauet i en ny analyse.

Begrundelsen finder IDC blandt andet i sit eget indeks over troen på fremtidens investeringslyst i virksomhederne. Indekset er vokset støt og roligt gennem 2003.

Ingen pludselig fremgang

Ifølge administrerende direktør i IDC Nordic, Per Andersen, er der dog ingen grund at stå med armene over hovedet.

- Hvis man er på udkig efter pludselig fremgang i markedet, bliver man skuffet. Forbedringen af IT-markedet kommer stille og roligt, men ikke desto mindre er der substans i de bedre forhold, siger han.

IDC nedjusterer væksten for det nordiske IT-marked i 2003 til nulvækst, hvilket er to procentpoint lavere end den hidtidige prognose.

Det er dog stadig en fremgang i forhold til sidste år, hvor væksten i markedet faldt tre procent.

De mindre tal kommer i kølvandet på et mere negativt syn på den generelle økonomiske vækst i Norden i 2003.

Danmark fører i pc-salg

Samtidig viser en anden ny analyse fra IDC, at tendensen til den faldende værdi af markedet for pc-salg i Norden er fortsat i tredje kvartal af 2003 parallelt med, at antallet af solgte pc'er har nået nye højder.

I Danmark og Finland er antallet af solgte pc'er steget med over 35 procent.

Samlet er der ikke solgt så mange pc'er på det nordiske marked siden 1998.

Men hård konkurrence med prispres som et populært våben kombineret med en lav dollarkurs har sat en stopper for fortjenesten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job