Slapt amerikansk spam-forslag

I USA har Repræsentanternes Hus vedtaget et antispam lovforslag, som skal gælde for alle amerikanske stater. Forslaget vil tilsidesætte de enkelte staters anti-spamlove. Kritikere mener, at lovforslaget er for slapt.

Med 392 stemmer for, og kun fem stemmer imod vedtog Repræsentanternes Hus lørdag et lovforslag om spam. Det forventes at Senatet vil ratificere lovforslaget i næste uge.

Politikerne håber, at loven vil betyde en afslutning på seks års frugtesløs kamp mod spam, skriver Cnet.

Lovforslaget forbyder blandt andet, at det bliver forbudt at sende e-mails med falske overskrifter. Det forbyder også firmaer at sende en e-mail, der ikke indeholder en afsenderadresse eller et link til en afmeld-formular.

Der vil også blive slået hårdt ned på spam med seksuelt indhold, som det hedder i lovforslaget.

Udsender man spam med seksuelt indhold, som ikke er mærket tydeligt med et mærke fra The Federal Trade Commission, kan man straffes med op til fem års fængsel, og bøder på op til 1,6 millioner kroner.

Men ikke alle er lige tilfredse med lovforslaget, som ikke er så vidtrækkende, som nogen anti-spam aktivister havde håbet.

Noget spam vil nemlig blive lovligt, hvis forslaget vedtages.

Det endelige forslag fastslår blandt andet, at et firma må sende så mange reklame-emails som det har lyst til, hvis det er tydeligt, at e-mailen er en reklame, og hvis afsenderen har en amerikansk post ? eller postbox-adresse.

Men forslaget vil også, hvis det vedtages, tilsidesætte enkelte staters lovgivning på området. Hvilket kan være et tilbageskridt for blandt andet den meget strenge californiske antispam-lov, som blev vedtaget i september.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT