Rygte: Facebook ved at købe Microsofts Bing

Et af teknologi-branchens mest sejlivede rygter er, at Facebook vil købe Microsofts søgemaskine Bing. Læs her, hvorfor medieverdenen er gået i selvsving over rygtet.

Artikel top billede

Læs også: 

Dansker skal udvikle ny søgefunktion til Facebook

Google ændrer sin søgemaskine fundamentalt

Jungletrommerne buldrer.

Og efterhånden er volumen skruet så højt op, at flere medier efterhånden er gået i selvsving over, at Facebook står til at købe Microsofts søgemaskine Bing, der har kæmpet en hård kamp for at nå Google-folkenes søgemekanisme til sokkeholderne.

Blandt andre opsummerer Business Insider rygtedannelsen som et noget tyndbenet suppeben, der starter med en anonym marketing-chef, som udgiver e-bog omkring Facebooks forestående børsnotering, hvor han forudsiger Facebook-købet af Bing.

Medierne spekulerer løs

Forudsigelsen får hurtigt ben at gå på.

Det store amerikanske mediehus CNBC tager historien op som et faktum - ikke en forudsigelse - og refererer blandt andet til, at Facebook allerede benytter søgeresultater fra Bing i lighed med, at det sociale netværk også benytter videochat fra Skype, som Microsoft købte sidste år.

Business-magasinet Forbes spekulerer derefter i, om Microsoft vil overrække sin søgemaskine til Facebook mod at få del i flere aktier i det sociale netværk, der for nyligt rundede bruger nummer 900 million. 

Tidligere har medier som The New York Times, The Washington Post og senest Bloomberg også luftet ideen om, at Facebook står til at overtage Bing-maskinen. 

Bing ryger for 30 milliarder

I et radiointerview med Blomberg Radio angiver analytiker Rick Sherlund fra Nomura Holdings flere årsager til, at en Facebook-overtagelse af Bing til knap 30 milliarder kroner giver god mening for alle parter.

Blandt andet siger Rick Sherlund, at Microsoft taber 15 milliarder kroner om året på Bing, og investorer orker ikke at spilde flere penge og kræfter på søgemarkedet længere.

Han fremhæver desuden, at Microsoft rent strategisk ville få mere ud af at fokusere på touchscreen-markedet og tablet-operativsystemer frem for søgning, der ligger lidt langt ude af selskabets traditionelle kernekompetencer.

Blandt andre Computerworlds modermagasin affærdiger rygterne som teknologibranchens værste rygte og ren fantasi, fordi Microsoft har brug for Bing til en lang række af sine produkter - herunder Xbox og Kinnect-produkterne.

Google og alle de andre

I dag har Microsoft en reklameaftale med verdens næststørste søgeselskab Yahoo, der ifølge analyseinstituttet Netmarketshare.com sammen med Bing har en global markedsandel på 12 procent.

Google ligger fortsat suverænt i spidsen med en markedsandel på 80 procent. 

Microsoft har tidligere angivet over for Computerworld, hvorfor selskabet holder liv i sin søgemaskine. Det kan du læse mere om her

Læs også: 

Dansker skal udvikle ny søgefunktion til Facebook

Google ændrer sin søgemaskine fundamentalt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S