Facebook går på børsen

Facebook vil om få dage tage skridtet fra privatejet til børsnoteret selskab. Selskabet venter, at noteringen vil udløse en aldeles svimlende værdi.

Artikel top billede

Efter lang tids forlydender og rygter, er verdens største sociale site, Facebook, nu på vej på børsen.

Facebook er således ved at lægge sidste hånd på de indledende manøvrer og ventes således at indlevere den endelige ansøgning om at blive børsnoteret allerede i denne uge.

Den nøjagtige timing er dog ikke endeligt fastlagt, hedder det, og derfor kan datoen endnu nå at blive udskudt.

Angiveligt sigter Facebook efter at ramme en markedsværdi på mellem gigantiske 75 milliarder og 100 milliarder dollar - 425 milliarder og 565 milliarder kroner.

Børsnoteringen skal skaffe penge i kassen til at finansiere Facebooks fortsatte ekspansion, hedder det.

Den er nødvendig for at modstå konkurrencen fra rivaler på det sociale marked som især Twitter og Google, der med Google+ har fået et slagkraftigt våben mod Facebook.

Ifølge Bloomberg arbejder Facebook-ledelsen måske med en plan om at sætte prisen i den lave ende for at ægge investorer til at komme ud af busken og sikre sig, at aktiekursen vil stige efter børsnoteringen.

Børsnoteringen af Facebook vil komme i kølvandet på børsnoteringer af hele lang række amerikanske, sociale websites i 2011, skriver Bloomberg.

De tæller blandt andre LinkedIn, Groupon, Pandora Media og Zynga.

Der har i flere år været opmærksomhed om en oplagt børsnotering af Facebook.

Stifter Mark Zuckerberg har imidlertid udskudt noteringen, fordi han har ønsket, at selskabets ansatte - hvoraf mange står til at høste en betragtelig gevinst ved en børsnotering - skal fokusere på yderligere produktudvikling fremfor fede penge-udbetalinger.

Facebook som selskab har ikke tidligere haft særlig meget grund til at fremskynde en børsnotering, da selskabet på ingen måde er i pengenød.

Læs også:

Zuckerberg udskyder børsnotering af Facebook.

Derfor er Facebook snart mere værd end Cisco og HP.

Derfor er Facebook snart mere værd end Cisco og HP.

Du kan blive medejer af Facebook fra april 2012.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice