Så meget har dansk CSC-boss udrettet på seks måneder

Her er CSC's topchef nået til i en historisk omstilling af it-giganten i Danmark.

Artikel top billede

Siden december 2011 har John Walsh iværksat en stribe ting hos it-giganten.

Læs også: Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

CSC i Danmark står midt i en historisk omstillingsproces, hvor antallet af medarbejdere justeres, sure kunder skal gøres glade og oprydningen efter en større regnskabsskandale er i gang.

Problemerne med kunderne kulminerede i slutningen af 2011, hvor en af landets største kunder, Skat, offentligt beskyldte it-giganten for at have udført "et bevidst forsøg på at kaste slør over den reelle situation i projektet," som Skats topchef Jesper Skovhus Poulsen udtrykte det.

Det skete i en barsk mail-udveksling mellem den daværende CSC-topledelse og tilsvarende topfolk hos Skat.

Kort efter forlod CSCs administrerende direktør Carsten Lind skuden og blev i december 2011 afløst af amerikanerne John Walsh, der betegnede sig selv som problemknuser.

Nu viser netop offentliggjorte mail fra tiden omkring John Walsh's tiltrædelse, at Skat ikke faldt på halen over den nye topchef.

Tværtimod blev han bedt om at komme i arbejdstøjet omgående.

I hvert fald afviste Skats topchefer - herunder daværende departementchef - et såkaldt hilse-på-møde med den nye CSC-boss.

Det viser denne mail-korrespondence.

CSC kom på prøve

Senest har Skat sendt CSC på prøve i tre måneder efter at myndigheden havde overvejet helt at droppe kontrakten med CSC på det forsinkede opkrævnings- og regnskabssystem Debitormotor som følge af desputen. 

Imidlertid endte et andet projekt, Polsag, helt i grøften og stod åbenbart ikke til at rede.

Regnskabsskandalen, der jævnligt bliver omtalt i CSC´s globale regnskaber, lader også fortsat til at blive undersøgt.

Endelig er denne måned helt afgørende for de hundredevis af danske CSC-ansatte, der risikerer at blive prikket på skulderen.

For få uger siden blev 175 danske CSC-ansatte tildelt en såkaldt frivillig fratrædelse.

Det sker som led i en omstruktureringsproces hos CSC, der har varslet at fjerne 450 stillinger i Norden, heraf 350 i Danmark.

Siden John Walsh tiltrådte i oktober 2011 er der altså sket meget hos it-giganten i Danmark.

Læs også: Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

Her er topchefernes mail-udveksling

Fra Jens Schmidt
Til Jesper Skovhus Poulsen
Emne: Møde
Dato: 4. november 2011
18.00 
 

Kære Jesper

Jeg vil gerne bede om et møde med Peter Loft og dig for hurtigst muligt at indtroducere jer til vores nye nordiske COO og President, John F. Walsh III.

Fra vores side vil vi deltage med John Walsh og undertegnede.
Venlig hilsen
Jens

--

Fra Jesper Skovhus Poulsen
Til Jens Schmidt
CC Peter Loft
Bcc Thomas Fredenslund og Preben Kristiansen
Emne: Re: Møde
Dato: 4. november 2011
19.13

Kære Jens

Vi kan godt holde et møde. Jeg har forstået på Thomas, at I i første omgang har lagt op til et hilse-på-møde.

Det mener jeg ikke tjener noget formål på nuværende tidspunkt, hvor problemerne med både fase 1 og fase 2 tårner sig op.

Her tænker jeg ikke mindst på resultaterne af SIGs gennemgang, som jeg kan forstå, at du også har fået præsenteret i dag.

Et møde vil derfor skulle omhandle jeres syn på den aktuelle situation, og ikke mindst hvad der - i jeres optik - skulle kunne ændre på dette billede.

Mvh
Jesper

--

Fra Jens Schmidt
Til Jesper Skovhus Poulsen
CC Peter Loft
Emne: Re: Møde
Dato: 4. november 2011
23.02

Kære Jesper,

Tak for din mail.

Jeg har stor forståelse for synspunktet, og vi stiller hellere end gerne op til mødet med den dagsorden.

Venlig hilsen
Jens

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S