Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Svindlere bruger i øjeblikket Skats navn og logo til at franarre folk deres kreditkortoplysninger. Se, hvordan Skat vil stoppe svindlerne.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Læs også:

Skat slår alarm: Fup-mails i omløb

TastSelv-svindel: Sådan nuppede kriminelle millioner

It-kriminelle har stjålet overskudsskat fra danskere

I weekenden og i løbet af mandag morgen har svindlere igen misbrugt Skats navn og logo i forsøget på at narre folk til at udlevere oplysninger om deres kreditkort.

Det oplyser Jack Johansen, som er kontorchef for informationssikkerhed i Skatteministeriet.

"Vi har sendt en service-mail ud på skat.dk, hvor vi advarer borgere om, at der florerer den slags svindel om svindelnummeret," siger Jack Johansen.

Han fortæller, at Skat har en aftale med et sikkerhedsfirma, som har til opgave at spore de domæner, hvorfra svindelen foregår.

"De går så ind og lukker ned for dem, når vi finder ud af, hvordan og hvorfra de bliver genereret," forklarer Jack Johansen.

Beder om oplysninger på kreditkort

Jack Johansen forklarer, at der på nuværende tidspunkt er registreret syv aktive adresser, hvorfra svindelen bliver sendt. 

"Det er en større kampagne, og de bliver genereret mange forskellige steder fra. Det kan godt være, at vi får lukket nogle ned, og så kan det være, at de starter op et nyt sted fra. Så vi følger med og ser, om de flytter sig," siger han.

Selvom mailen ser ud, som om den kommer fra Skat, opfordrer Jack Johansen til at slette mailen med det samme uden at klikke på linket, som er anført i mailen.

"Vi udsender aldrig mails, hvori vi beder om borgernes kontooplysninger. Svindlerne beder om folks kortoplysninger, for at de kan gå ind og tømme folks bankkonti efterfølgende," forklarer han.

Hvis man har overskydende skat til gode, bliver den overført til borgerens NemKonto, som Skat i forvejen har oplysninger i deres system.

"Vi beder aldrig om at få borgerens kortoplysninger," understreger Jack Johansen.

Personalet er instrueret

Skat har ifølge Jack Johansen informeret personalet om, at der er svindelmails i omløb.

"Vi har instrueret al vores personale i, hvordan de skal håndtere henvendelser om disse mails. Så de er advaret om, at der kører sådan en kampagne og kan fortælle borgerne, at de skal slette mailen uden at gøre mere ved dem," siger han og tilføjer, at de hos Skat endnu ikke har hørt om folk, der er røget i fælden.

De falske mails, som er i omløb, er kendetegnet ved, at de er skrevet på dårligt dansk, oplyser Jack Johansen.

"Typisk er de oversat fra et andet sprog, og man kan ikke se bogstaverne æ, ø og å, som bliver oversat til nogle kinesiske tegn. Hvis man får sådan en mail, skal man slette den og ikke gøre mere ved den," understreger han.

Læs også:

Skat slår alarm: Fup-mails i omløb

TastSelv-svindel: Sådan nuppede kriminelle millioner

It-kriminelle har stjålet overskudsskat fra danskere

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job