Risikerer kæmpe bøde for ulovlig blokering af AI-rivaler

Bryder Meta de EU's konkurrencelov ved at holde sine AI-konkurrenter ude af WhatsApp? Det vil EU-Kommissionen nu undersøge, og det kan ende med en gigantisk bøde.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Meta, der er Facebook, Instagram og WhatsApp moderselskab, bliver nu undersøgt af EU-Kommissionen, som mistænker selskabet for at bryde EU’s konkurrencelovgivning.

Helt konkret drejer sagen sig om Metas nye politik for AI-selskabers adgang til WhatsApp, der betyder, at AI-virksomheder ikke kan bruge et særligt værktøj til at kontakte kunder, hvis AI-løsninger er deres primære produkt.

I løbet af de seneste år har Meta igangsat en massiv satsning på AI-løsninger, hvor selskabet blandt andet har lanceret sine egne store sprogmodeller under navnet Llama.

EU-Kommissionen frygter nu, at Meta vil forsøge at forhindre konkurrenter i at bruge WhatsApp til at tilbyde deres løsninger i EU- og EØS-landene.

“Vores opgave er at sikre, at europæiske borgere og virksomheder fuldt ud kan drage nytte af denne teknologiske revolution, og vi skal forhindre dominerende digitale aktører i at misbruge deres magt til at udkonkurrere innovative konkurrenter,” siger EU-kommissær for konkurrence, Teresa Ribera, ifølge en meddelelse.

Meta: Anklagerne er grundløse
En talsperson for WhatsApp kalder over for det amerikanske medie CNBC anklagerne for grundløse. Ifølge Meta skyldes begrænsningerne, at selskabets API ikke er designet til at håndtere AI-chatbots, der ifølge selskabet vil belaste systemerne unødigt.

“AI-området er stærkt konkurrencepræget, og folk har adgang til de tjenester, de foretrækker, på et utal af måder – via app-butikker, søgemaskiner, e-mailtjenester, partnerintegrationer og operativsystemer,” lyder det fra Meta til CNBC.

Virksomheder kan blive straffet med bøder på helt op til 10 procent af deres årlige omsætning, hvis de bryder EU’s konkurrenceregler.

I september blev Google idømt en bøde på hele 22 milliarder kroner for brud på EU’s konkurrenceregler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS