Anklage: Microsoft holder rivaler ude af markedet

Mozilla mener, at Microsoft igen med fuldt overlæg holder konkurrerende browsere langt væk fra Windows. Det sker på en helt ny måde.

Artikel top billede

Microsoft forhindrer med vilje konkurrenterne i at komme til fadet med deres browsere i det kommende styresystem, Windows 8.

Sådan lyder beskyldningen fra Mozilla, der er selskabet bag browseren Firefox.

Mozilla mener, at Microsoft har bygget Windows 8 på en måde, der giver problemer for Firefox og andre konkurrenter til Microsofts egen browser, Internet Explorer.

Ekko fra stor browser-sag

Beskyldningerne giver mindelser om den store browser-sag, der for et par år tvang Microsoft til at åbne op for rivaliserende browsere. Det kan du læse mere om her.

Mozilla har endnu ikke indgivet en formel klage eller sagsøgt Microsoft.

Men Harvey Anderson fra Mozilla siger til Financial Times, at Mozilla straks vil handle, "hvis vi er nødt til det."

Vil bekæmpe Apple

Årsagen til Mozillas protester skal findes i Microsofts ønske om at bekæmpe Apples dominans på tablet-markedet.

Her spiller Windows 8 en ganske central rolle.

Styresystemet vil komme til at køre på de energivenlige ARM-processorer fremfor de Intel-kompatible chip, som Microsoft ellers altid har svoret til.

Men de ARM-baserede maskiner er indtil videre alene blevet designet til at køre med Internet Explorer, mener Mozilla, hvilket altså udelukker rivaliserende browsere som Googles Chrome, Firefox og Apples Safari.

Disse browsere vil dog fortsat kunne køre på de Intel-baserede maskiner, som Microsoft da også lancerer en særlig Intel-baseret version af Windows 8 til.

"Det vil forhinde den fri konkurrence, hvis ikke brugere og udviklere har mulighed for selv at vælge," siger Harvey Anderson til Financial Times.

Læs også:

IE fjernes fra Windows - hvem har gavn af det?.

Microsofts forslag til frit browser-valg i ny modvind.

ECIS foreslår en 'fair' browser-valgskærm.

Microsoft-rivaler vil have ændret browser-forslag.

Her er de mest populære browsere i Danmark.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS