Microsoft-rivaler vil have ændret browser-forslag

Microsofts konkurrenter er ikke tilfredse med selskabets forslag om at inkludere alle browsere i Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts anti-monopol-forslag til EU-Kommissionen har stadig behov for enkelte små, næsten kosmetiske, ændringer, hvis der skal være fair konkurrence på browsermarkedet, mener nogle af software-gigantens konkurrenter.

Deres bekymringer går igen hos organisationen Ecis, der tæller medlemmer som Oracle, IBM, Red Hat og andre, samt en række forbrugergrupper, der følger monopol-sagen nøje.

Microsoft har foreslået, at styresystemet Windows skal give brugerne valget mellem de mest populære browsere, den første gang de forsøger at logge på internettet.

Har Internet Explorer en fordel?

Både forbrugergrupper og konkurrenter bifalder idéen, men de mener dog, at det skærmbillede, der tilbyder valget, giver Internet Explorer en fordel og vil afholde folk fra at vælge en anden browser.

Samtidig mener de, at den prøveperiode på to år, der vil blive skudt i gang, når aftalen er i hus, er for lang.

De mener også, at der skal indføres en overvågning af skærmbilledet, så den bliver tjekket hver sjette måned. Det skal ske for at sikre, at den ønskede effekt opnås, så folk bliver opmuntret til at udnytte valgfriheden.

I begyndelsen af året fremsendte Europa-Kommissionen en liste over forbehold til Microsoft. Her blev virksomheden beskyldt for at udnytte Windows' dominans til at fordreje konkurrencen på markedet for internet-browsere.

Anklagerne kommer fem år efter, at kommissionen fandt Microsoft skyldig i monopol-misbrug på markedet for media-afspillere og serversoftware. Foreløbigt har virksomheden betalt mere end 7,5 milliarder kroner i bøde i den sag.

Udsigten til en ny dyr og ydmygende europæisk monopol-dom fik i sidste måned Microsoft til at tilbyde en afslutning af browser-sagen.

Kommissionens konkurrence-kommissær, Neelie Kroes, er tilfreds med, at sagen ser ud til at være ved at nået til vejs ende.

Det skarpe blik

EU's monopol-regler kræver imidlertid, at et forlig af den pågældende type skal vurderes af interesserede tredjeparter, som for eksempel konkurrenter og forbrugergrupper.

Opera, den norske browser-producent, Google med sin Chrome-browser og Mozilla, der står bag Firefox, er alle i gang med at færdiggøre deres formelle vurdering af forliget, og de tre parter er enige om, at der stadig findes små, men vigtige, problemer i Microsofts tilbud.

Neelie Kroes fortæller, at hun ikke er overrasket over konkurrenternes indsigelser mod Microsofts tilbud.

"Der vil aldrig være 100 procent tilfredshed, når så mange mennesker er involveret," sagde hun i sidste måned. Selv anser hun forliget for at være nok.

Frygten for at komme til at virke som evigt utilfredse problemmagere har fået de af konkurrenterne, der bliver mest påvirkede af forliget, til at træde meget varsomt i deres fremstilling af indsigelserne over for Neelie Kroes og hendes hold.

"Et skærmbillede med flere valgmuligheder er en god løsning, som vi også støtter, men der er stadig enkelte skønhedspletter - ting der nemt kan fikses," siger Håkon Wium Lie, der er teknologi-direktør hos Opera, som er den virksomhed, der med sin klage over Microsoft, satte gang i sagen for to år siden.

Dette er konkurrenterne utilfredse med

Skærmbilledet, som Microsoft har udformet, advarer mere end én gang forbrugerne om, at de tager en risiko, hvis de vælger at åbne en fil, som ikke stammer fra virksomheden selv.

Opera vil gerne have den advarsel fjernet, så man kan erstatte Internet Explorer med en anden browser med et enkelt klik.

Opera er desuden utilfreds med selve designet af skærmbilledet, hvor man finder Internet Explorer på den vigtigste plads øverst i venstre hjørne af skærmen.

Virksomheden ser gerne, at placeringen af de fem skærmbilleder bliver tilfældig fra gang til gang i modsætning til nu, hvor browserne er stillet op i en bestemt rækkefølge fra venstre mod højre.

Rækkefølgen betyder særligt meget for Mozilla, som med den nuværende inddeling efter virksomhedsnavne finder sig selv på den mindst attraktive plads længst til højre på skærmen.

"Det vil være sørgeligt for både internettet og for konkurrencen, hvis der ikke bliver gjort noget ved de skønhedspletter," siger Håkon Wium Lie..

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice