Lobbyister i hanekamp om piratdirektiv

Et direktivforslag om piratkopiering har fået lobbyisterne i Europa-Parlamentet op på tæerne. Direktivet handler om piratkopiering og bliver i øjeblikket behandlet i et udvalg under parlamentet.

Direktivet om piratkopiering, som kan slække eller skærpe straffene for piratkopiering i hele EU, har fået lobbyisterne i EU op på tæerne.

På den ene side står forlæggere og pladeselskaber, som vil have direktivet til at omfatte så meget kopiering, som muligt.

På den anden side finder vi internetudbydere, telefonselskaber og forbrugergrupper, som vil se en lukrativ trafik forsvinde fra deres netværk, hvis al kopiering forbydes.

Hele sagen står og falder med ordene "kommerciel brug" som i direktiv-forslaget er den udløsende faktor for, hvorrnår en person kan dømmes for piratkopiering.

Det allerede eksisterende ophavsretsdirektiv foreslår, at personer, der bryder ophavsretten for eksempel ved piratkopiering, kan straffes som kriminelle, hvis det sker med kommercielle hensyn for øje.

Piratkopieringsdirektivet forventes at få samme ordlyd.

MEP gift med pladebranchen

Men det franske parlamentsmedlem Janelly Fourtou vil gerne fjerne det forbehold, så alle der forbryder sig mod loven, kan straffes, uanset om det er med kommerciel udnyttelse for øje.

- Selv om du ikke downloader musik for at tjene penge, har du stadig en meget negativ effekt på fortattere og musikere. Hvis vi ikke trækker en linie her, så bliver det hele til gråzone, sagde Janelly Fourtou i et interview i september.

Janelly Fourtous standpunkt farves muligvis af, at hun er gift med Jean-Rene Fourtou, som er direktør for Vivendi Universal SA, som ejer Universal Music, verdens største musikselskab.

Jobs kan gå tabt

The European NetAlliance, som blandt andet tæller forskellige teleudbydere og indholdsudbydere som Vodafone, Deutsche Telecom og Yahoo anbefaler imidlertidig en indsnævring af direktivets råderum.

NetAlliance kræver som minimum, at forbrugere, som ulovligt henter musik og andet ned fra nettet til eget brug, har bedre rettigheder, end dem, der downloader med kommerciel udnyttelse for øje.

Hvis det ikke sikres, kan nettets fremtid være i fare, mener NetAlliance.

Den europæiske forbrugerorganisation, BEUC går et skridt videre.

- Vi kan ikke se, hvorfor en forbruger, som henter musik fra internettet for at lave en kopi til sig selv, overhovedet skal retsforfølges, hedder det i et brev fra BEUC til EU-Parlamentet.

Den Europæiske Forlæggerforening har imidlertidig slået krafterne sammen med pladeindustrien og arbejder også for at stramme loven. Forlæggerforeningen truer med, at mange jobs kan blive tabt og at de kreative industrier vil gå bankerot, hvis direktivet ikke straffer al form for ulovlig kopiering.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S