VMware: Her er fremtidens operativsystem

VMware har udviklet sit eget bud på, hvordan fremtidens operativsystem kommer til at fungere.

Artikel top billede

Læs også: 

Så store chancer har VMwares nye styresystem..

Dansk it-branche: Derfor giver cloud god mening.

Hackere stjæler vigtig kildekode fra VMware.

Armbevægelserne er blevet store hos virtualiserings-virksomheden VMware.

Virksomheden blev stiftet i 1998 og har inden for de seneste tre år fordoblet sin medarbejderstab til 13.000 ansatte og kan fortsat notere fede, tocifrede vækstrater, der sender markedets forventninger til virtualiseringsselskabet lige op i halen på en it-gigant som HP's market cap.

Fra at fokusere på infrastrukturen og virtualiseringslagets hypervisor har VMware nu indstillet sigtekornet på at videreudvikle sit open source platform as a service-produkt, Cloud Foundry, som fremtidens operativsystem i skyen.

Det betyder reelt, at virtualiseringsselskabet snører handskerne til at baske Microsoft Windows af tronen som kongen af pc'ens styresystem, som VMware i snart flere år har spået en snarlig pension.

Og nu får retorikken en yderligere stramning.

"Vi står over for en post-Windows-æra, eller en post-operativsystem-ære, fordi folk er interesserede i at interagere med data og applikationer, og det vil i stigende grad være unødvendigt med et operativsystem for at kunne afvikle applikationerne."

Så kontant lyder ordene fra VMwares chief technologist Joe Baguley, der i sidste uge var i Bella Center i København for at tale til godt 300 danske kunder og andre interesserede på sin turne i 17 forskellige europæiske lande.

Styresystemet er ikke nødvendigt

Joe Baguley mener, at it-verdenen er inde i sin tredje æra efter mainframe- og client/server-æraerne.

Det drejer sig nu om cloud-æraen, hvor platform-as-a-service (PaaS), ifølge VMwares evangelist bliver den vigtigste nøgle til at befri applikationer fra fuldfede styresystemer, som der ikke er brug for, når folk skal have fat i deres data.

Derimod lufter VMware ideer om, at cloud-applikationer kan køre på just-enough-OS (lige tilstrækkeligt nok operativsystem). 

"I dag ruller vi jo ikke nødvendigvis et styresystem ud på en pc, fordi vi vil have nye funktioner og være mere effektive, men oftest fordi der var huller i det gamle operativsystem," siger Joe Baguley om vanens magt i it-verdenen.

Læs også: Så store chancer har VMwares nye styresystem.

Så bredt kommer Cloud Foundry til at virke

Og her kommer VMwares egen PaaS, Cloud Foundry, ind i billedet som en mulig afløser eller suppleant til Windows, da VMwares chief technologist anser selskabets open source PaaS som verdens mest rummelige produktions- og distributionsplatform end nogen andre kan tilbyde.

"Vi mener, at Cloud Foundry er den eneste ægte åbne platform-as-a-service, hvor vi ikke tvinger nogen til at bruge et specifikt framework eller sprog," siger Joe Baguley om Cloud Foundry, der huser sprog og frameworks som blandt andet Java, .NET, PHP og sågar Cobol fra 1959.

Udvikle og afvikle alle steder

I Joe Baguleys optik skal Cloud Foundry bruges af udviklere til at distribuere applikationer på stort set alle sprog og i stort set alle frameworks.

Også selv om udviklerne jo i sidste ende skal beslutte sig for, om en applikation skal køre i eksempelvis Windows, Linux, iOS eller Android - eller måske via HTML5.

Visionen er dog, at computerenheder skal være uafhængige af operativsystemer, og data skal være uafhængige af specifikke applikationer en skønne dag.

"Windows forsvinder ikke, og det vil eksistere i mange år i fremtiden. Men vi kan kun forandre folks vaner ved at vise dem en bedre teknologi," siger Joe Baguley.

"It-industrien bygger i dag app stores, men det er kun version ét. Version to bliver, når vi udvikler en ukendt mekanisme til at befri data fra eksempelvis Excel, så de kan køre i et andet relevant program," forklarer han.

Læs også: Så store chancer har VMwares nye styresystem.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg