Virtualiserings-selskab skovler penge ind

Tocifrede vækstrater er blevet til en fast rutine for virtualiseringsselskab.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Virtualiserings-verdenens førerhund, VMware, kan endnu engang grine hele vejen hen til banken. 
 
For it-selskabets regnskab viser en omsætningsvækst på 32 procent i forhold til 2010, hvilket ligger helt i tråd med tidligere års regnskabsaflæggelser, hvor vækstraterne i visse tilfælde har ligget helt oppe over 40 procent. 
 
VMwares årsomsætning for 2011 ligger i kolde kontanter på godt 21 milliarder kroner, hvor fjerde kvartal slog selskabets egen rekord med en omsætning på seks milliarder kroner.
 
Nettoindtjeningen i 2011 lå på godt fire milliarder kroner, hvilket er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.
 
Du kan se regnskabet her
 
Fokus fremad
Mens VMware kan fremvise tal med tocifrede vækstrater over hele linjen, forsøger selskabets direktør, Paul Maritz, at fokusere på, hvordan VMware fremdadrettet skal holde sine aktionærer glade og tilfredse.
 
"Mens kunderne fortsætter med at transformere deres informationsteknologi, er det vores opgave at udvikle løsninger, som går videre end at kunne skære i omkostninger ved at give forretnings- og konkurrencemæssig værdi," udtaler Paul Maritz i forbindelse med VMwares årsregnskab.
 
I efteråret havde virtualiseringsvirksomheden trommet 7.000 it-nørder og -forretningsfolk sammen for at fortælle om sine konkrete fremtidsplaner for kundernes it-infrastruktur, og det kan du læse om her.

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job