Så store chancer har VMwares nye styresystem

VMwares ide om fremtidens styresystem er ikke helt umulig.

Artikel top billede

Læs også:

VMware: Her er fremtidens operativsystem.

VMware har udviklet sit eget bud på, hvordan fremtidens operativsystem kommer til at fungere, hvilket du kan læse mere om her.

Hos it-analyseinstituttet IDC siger research manager Anders Elbak, at man snildt kan argumentere for, at VMware med Cloud Foundry har taget de første spadestik til udgravningen af et operativsystem i skyen.

Han erklærer sig enig i, at tendensen med at producere og distribuere via PaaS bliver vigtigere fremover, og at operativsystemer - særligt på servere - kommer til at ændres.

"Man kan sagtens forestille sig, at vi vil se flere og flere applikationer, der kan køre direkte på en virtuel maskine uden et mellemliggende operativsystem," lyder vurderingen fra Anders Elbak, hvilket i så fald vil gøre Windows overflødigt.

IDC-analytikeren maner dog til besindighed, når han fortæller, at mange virksomheder i dag afvikler mange forskellige applikationer fra samme server, hvor det så ikke giver mening at oprette en virtuel server for hver applikation.

"Det vil tage år for en virksomhed at ændre eller udskifte alle applikationer, så applikationerne ligger i skyen som PaaS frem for den traditionelle måde at gøre tingene på," siger Anders Elbak om PaaS-tendensen.

Han gør samtidig opmærksom på, at distributioner fra skyen givetvis vil ændre mange ting i et styresystem som Windows.

"Windows er også allerede langt mere modulært i dag end tidligere, ligesom hardwarekravene reelt er faldet siden Vista. Så Microsoft bevæger sig allerede i retning af lettere operativsystemer," siger Anders Elbak.

En halv milliard solgte Windows 7

Hos Windows-fabrikanten Microsoft, som også er gået i skyen med sin egen PaaS, Azure, er der ikke meget til overs for VMwares ønsker om at slå pusten ud af selskabets storsælgende styresystem.

"Det er ikke overraskende, at VMware fremlægger et verdensbillede, der passer deres til deres forretning. Det modsatte ville være mere overraskende," forklarer Microsoft Danmarks teknologidirektør, Jasper Hedegaard Bojsen.

Han forklarer, at Windows 7 er blevet solgt 550 millioner gange, og han er derfor også fortrøstningsfuld med henblik på salget af Windows 8.

Microsoft danske teknologidirektør sender samtidig følgende hilsen til VMware:

"Når man står med hammer, kan det nogle gange godt se ud som om, at alt andet ligner søm. Men i praksis handler det nu mindre om enten/eller og mere om både/og i en sammenhængende oplevelse på tværs at enheder som smartphone, pc'erne, tablets og skyen," lyder afskedssalutten fra Jasper Hedegaard Bojsen.

Læs også:

VMware: Her er fremtidens operativsystem.

Dansk it-branche: Derfor giver cloud god mening.

Hackere stjæler vigtig kildekode fra VMware.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos